Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Blog

ESTETİK DOKTORUNUZU NASIL SEÇMELİSİNİZ?

Hayatımız yaptığımız seçimlerle şekilleniyor. Sağlık alanındaki seçimlerimiz yaptığımız en önemli seçimler arasında. Çünkü yaşamımızın kalitesini, hatta süresini etkiliyor. Peki seçimlerimizi ne etkiliyor ? İçinde yaşadığımız "Post Truth" döneminde seçimlerimizi etkileyen şeyler artık maalesef 'gerçekler' değil, duygularımıza ve kişisel inanışlarımıza hitap eden söylemler. Sosyal medya ise söylemlerin yayıldığı ana mecra.

DEVAMI...

CİLTTEKİ LEKELERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Estetik amaçlı başvuruların nedenleri arasında birinci sırayı alan cilt lekeleri giderek artan bir sıklıkta görülmektedir. Bunun sebebi ise hem çok güneşli bir ülkede yaşamamız, hem de kozmetik işlemlerin ehil olmayan ellerde yapılma oranının artmasıdır. Lekeyi tedavi etmeyi hedefleyen yöntemlerin bizzat kendileri bile yukarıdaki bu iki sebepten ötürü yeni lekelerin kaynağı olabilmektedir.

DEVAMI...

BRONZLAŞMIŞ CİLTLER İÇİN SONBAHAR BAKIMI

Bundan yüz yıl önce orta ve üst sınıf bayanlar için güneşten yanmış bir ten tarladaki işçileri çağrıştıran, sosyal olarak kabul edilemez bir durumdu. Bu yüzden herkes kendini şemsiyeler, şapkalar ve örtülerle koruyordu. II. Dünya Savaşı sonrası bu durum değişti. Bronzlaşmış bir cilt sağlıklı bir görünümün işareti sayıldı. Güneşte daha çok yanmak için formüller geliştirildi, hatta kışın da bronz kalabilmek için solaryum salonları açıldı. 2000 li yıllarda ise durum bir kez daha tersine dönüyor. Solaryumlar yavaş yavaş yasaklanıyor, sadece D-Vitamini için güneşte kalmak söz konusu, hangi güneş kremi daha etkili onu konuşuyoruz. Çünkü bronzlaşmak için gereken tek şey ultraviyole ışınları ve bu ışınların yaşlanmadan cilt kanserine pek çok olumsuz etkisi olduğunu artık biliyoruz.

DEVAMI...

WEB SİTEMİZ GÜNCELLENDİ !

İki yıl önce yeniden hazırladığımız web sitemizi güncelledik. 2 yıl önceki sitemizi ise ondan 5 yıl önce güncellemiştik. Dijital ortamın imkanlarının her geçen gün artması değişimin daha hızlı olmasını gerektiriyor.

Bu sefer Kurgu İnternet Çözümleri ile çalıştık ve çok daha hızlı ve düzgün çalışan bir site ortaya çıktı. Danimarka’da ödül almış site tasarımını bozmadık ama estetik menülere ulaşımı kolaylaştırmak için ana sayfaya Yüz Gençleştirme, Vücut Şekillendirme, Saç Ekimi ve Cilt Bakımı konularında birer buton ekledik. Bu menülerin içindeki bilgiler de güncellendi. Özellikle cilt bakımı konusunda, bu konudaki çözüm ortağımız Berrin Çetiner’in çeşitli tedavileri de listemize girdi.

DEVAMI...

HAMİLELİK GENÇLEŞTİRİYOR !

Annelik her kadının arzusu ama hamilelik sürecinin annenin vücudunu yıprattığına dair bir algı söz konusu. İyi takip edilmeyen gebeliklerde yaşanan sorunlar, hamilelik sırasında alınan ve geri verilemeyen kilolar, memelerdeki büyüme ardından gelen sarkmalar, çatlak oluşumları ve gevşeyen karın kasları vücut algısındaki bu değişimi yaratan etkenler olabilir. Ara vermeden gebe kalmak ve doğum yapmak da vücut için zorlayıcı olabilmektedir.

Ancak hamilelik her zaman deformasyon yaratan bir süreç değil. Mesela hamilelik sırasında artan östrojen oranlarının cildi canlandırdığı, saçları ve tırnakları güçlendirdiği, artan cilt altı yağ dokusu ile daha yuvarlak ve feminen hatlar kazandırdığı da biliniyor.

DEVAMI...

SIX-PACK YAPAYIM DERKEN GÖĞÜSLERİNİZ BÜYÜMESİN

Spor dünyasının karabasanı doping antik çağlardan beri yapılan bir uygulama ancak etkin doping maddeleri modern farmakolojinin ortaya çıkmasından sonra geliştirildi. Üstelik artık bu maddeleri sadece kazanmaya odaklanmış bir grup atlet kullanmıyor: 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin %6.4’ü, kadınların da & 1.6 sı hayatlarında en az bir kez bu tür maddelerden almış. Kullanım amacı kas kuvvetini ve performansı arttırmak olunca bu maddelerin büyük çoğunluğu anabolik androgenik steroidlerden oluşuyor, yani testesteron benzeri etkileri olan maddeler.

Fitness salonları müdavimleri üzerinde yapılan çalışmalarda bu maddelerin genellikle tanıdık bir doktor veya eczaneden alındığı saptanmış. Internet üzerinden yapılan satışlar ise son yıllarda giderek artmakta. Bazen gıda takviyeleri içine de gizlenen bu maddeler kargoyla kapınıza kadar geliyor.

DEVAMI...

DARWINIAN AESTHETICS: KALÇALARDA DOĞAL SELEKSİYON

Antropologların yaptıkları araştırmalar, insanlarda kalça yapısının iki ayak üzerinde yürümenin başlaması ile değişime uğradığını göstermektedir. Bu yeni duruşun mekanik ihtiyaçları, beraberinde kalça kaslarının ve bel açısının değişimini de getirmiştir. Ancak bu değişim kadın ve erkek kalça yapısında farklı yönlerde ortaya çıkmış. Östrojenin kalça bölgesinde yağlanmayı desteklemesi, hamilelik ve doğum yapmayı kolaylaştırmak için kemik yapısının genişlemesi , kadınlarla kalçaların genişlemesine yol açmış. Feminite ve fertiliteyi sembolize eden geniş kalçalar her dönemde erkeklerin tercihi olmuş. Modern erkekler için bile bu arkaik sembol bilinç altında eş seçmede tercih sebebi olmaya devam etmektedir. Buradan yola çıkarak geniş kalçalı kadınların eş bulmada ve gebe kalmada daha şanslı oldukları için bu fiziksel özelliğin doğal seleksiyonla evrimsel süreçte öne çıktığını söyleyebilir miyiz ?

DEVAMI...