Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

YÜZ ESTETİĞİ

Burun Estetiği Nedir? - Estetik İşlemler

“Estetik” kelime anlamı olarak güzellik demek değil, “güzelliğin arayışı” na verilen bir isimdir. Felsefenin ve güzel sanatların pek çok ustası yüzyıllardır bu konuda kafa yormuşlar ve güzelliği tarif eden bir ölçüt tanımlamışladır: Bu, Fibonacci Sayısı veya Phi Sayısı (φ) dır. Bir kelebeğin kanatlarındaki desenden, mimaride klasikleşmiş herhangi bir yapıya, açan bir gülün yapraklarının dizilişinden bir nautilus kabuğunun spiraline kadar gözümüze güzel gelen hemen her şeyde Phi Sayısının oranlarını bulmak mümkün. Bu nedenle Tanrısal / Altın Oran (Divine / Golden Proportions) ismi de verilen bu sayı rakamsal olarak 1.618’e, oran olarak da yaklaşık 1/3 oranına denk geliyor. Altın orana insan vücudunda da rastlamak mümkün: DNA’nın sarmalında veya el kemiklerine bu oran hem işlevselliğe, hem de güzelliğe hizmet ediyor. Estetik cerrahide bu oranın en çok uygulandığı alanlardan biri ise estetik burun cerrahisi.

Estetik Bir Burun Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 1. Nautilus kabuklarının çekiciliği spiralin açılımının Pi Sayısı oranlarına uyması.

Burun yüzün ortasında yerleşen ve bütün yüz yapısı ile beraber algılanan bir organ. Bu nedenle burnun değerlendirmesini tek başına yapmak estetik anlamda ideal bir sonucu yakalamayı zorlaştıracağı için uygun değil. Altın oran açısından bakıldığında alın, yüz ve çene bölgelerinin yüzde yaklaşık eşit oranlarda temsil edilmesi gerekir.

Estetik Bir Burun Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 2. Irk farkı olmaksızın gözümüze güzel görünen bütün yüzlerin analizinde ağız, burun ve alın kısımlarının birbirine oranı hep 1/3 şeklindedir.

Alt kısımda burun-üst dudak mesafesinin, alt dudak çene ucu mesafesine oranı 1/3 olmalıdır. Yine altın oranlara göre alt dudak-çene ucu mesafesi bize burun sırtında olması gereken uzunluğu verir.

İdeal uzunluk saptandıktan sonra yine altın oranlara gore ideal projeksiyon bu uzunluğun 2/3’ü kadar olmalıdır.(Şekil 3)

Estetik Bir Burun Nedir? - Burun Estetiği

Yine altın oranlara göre alttan bakışta burun deliklerinin uzunluğu toplam uzunluğun 2/3’ü kadar olmalıdır.

Estetik Bir Burun Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 4. Alttan bakışta burun delikleri toplam uzunluğun 2/3’ünü kaplamalıdır.

Burun ucunun karşıdan eşit açılardan yansıyan iki ışık kaynağı altında değerlendirilmesi burunda anatomik hatlarında gözle görülür hale gelmesine yardımcı olur. Burun sırtında kemik ve kıkırdakların dirsek yaptıkları noktalar ve burun ucunun en çıkıntılı kısmı ışığı yansıtarak burun sırtının estetik çizgilerini oluştururlar. Yeni estetik teknikleriyle bu çizgilerin silinmeden düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Çizgilerin silinmesi ise önden bakışta burun ameliyat olmuş görüntüsünü oluşturan hatalardan biridir.

Estetik Bir Burun Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 5. Dorsal estetik çizgiler burun sırtındaki anatomik yapılardan yansıyan ışıktan oluşur. Karşımızdakine baktığımızda bu çizgilerin bilinçli olarak farkına varmasak bile burun sırtının genişliği, simetrisi, düzlüğü hakkındaki bütün fikrimiz bu çizgiler sayesinde oluşur.

Yandan bakışta burun sırtının düz veya çok hafif kavisli olduğu bir burunda burun ucunun çok hafif bir yükseklikle kendini belli etmesi güzel ve doğal bir görünüm sağlar. Burun ile üst dudak arasındaki açının bayanlarda 105, erkeklerde 90 derece olması, burnun alt kısmı ile burun ucu arasındaki açının da 45 derece olması istenen durumdur.

Estetik Bir Burun Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 6 a.b Burundaki açılar.

Burun delikleri yandan bakışta alt ve üst yarıları eşit birer oval olmalıdır.

Estetik Bir Burun Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 7. Burun delikleri yandan bakıldığında alt ve üst yarısı birbirine eşit bir oval olmalıdır. Anormal durumlar resimde gösterilmiştir: Üstten başlayarak soldan sağa doğru: Normal burun deliği; Burun delikleri arasındaki kısmın sarkması; Burun kanadının yukarı çekilmesi; Burun kanadının yüzle birleştiği kısmın fazla ve sarkık olması; Burun kanatları arsındaki bölümün içeri çekik olması; Birkaç problemin birarada bulunduğu bir burun
Bahsedilen oranlara ve ölçülere uyulmadan yapılan ameliyatlarda ameliyat sonrasında burun doğallığını kaybedebilir ve o kişinin estetik ameliyat olduğunu aşağıda belirtilen özelliklerden (stigmata) anlayabilirsiniz:

  1. Burun kemerinin çok alınmış olması – ışık çizgilerinin kaybolması
  2. Düzken eğrilmiş burunlar
  3. Burun ucunun sıkılmış gibi durması
  4. Burun sırtında ters V-harfi gibi bir gölgelenme oluşması
  5. Burun delikleri arasındaki sütunun sarkık veya içeri çekik oluşu