Meme Küçültme

Normalden büyük memeler, sadece bir estetik problem değil aynı zamanda hayatı kısıtlayan sorunlar da yaratırlar. Meme büyüklüğü nedeni ile uygun sütyen ve giysi bulamamak, sütyen askılarının ağrı yapması, spor yapamamak, solunum problemleri, meme katlantısının altında pişik ve mantar enfeksiyonları, aşırı ağırlık nedeni ile boyun ağrısı, duruş bozuklukları ve ikincil omurga sorunları bunlar arasında sayılabilir. Ameliyat sonucu daha normal ve genç kavislere sahip, meme uçları yukarı taşınmış, tabanı daraltılıp, dikleştirilmiş bir meme görünümü kazanılır.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

  • - Doğuştan büyük memeler
  • - Hamilelik veya aşırı kilo alma sonrası meme dokusunun büyümesi
  • - Asimetrik memeler
  • - Mevcut meme büyüklüğünün fiziksel aktiviteye engel olması, veya ağırlık nedeni ile ağrı yapması

Meme küçültme, fazla meme dokularının çıkartılıp meme başlarının normal seviyeye çıkartılması ile yapılır. Meme başının nasıl yukarıya alınacağı, dikleşme ve daraltmanın nasıl yapılacağı, yara izlerinin şeklinin nasıl olacağı konusunda sayısız teknik vardır. Ancak büyük bir memede sadece meme dokusu ve yağ değil, deri fazlalığı da olduğu için, cilt eksizyonu mutlaka gerekir. Cilt eksizyonunun sonucu bir yara izi kalmasıdır ve meme ne kadar büyükse iz de orantılı olarak büyür.

Uzun yıllar denenen pekçok teknikten sonra son iki yıldır uygulamaya başladığımız tekniğin adı süperomedial pediküllü, kısa L veya ters T şekilli küçültme tekniğidir. Şekillendirme aşaması liposuction ile desteklenmektedir. Bu tekniğin seçilmesinin nedeni çok büyük olmayan memelerde sadece meme başından meme altındaki oluğa uzanan vertikal bir yara izi bırakması, memeye daha doğal kıvrımlar kazandırması, mama tabanı genişliğini etkili şekilde daraltması ve daha dik duruşlu memeler ortaya çıkarmasıdır. Bu teknikle meme başlarının duyusu ve süt verme özelliği de büyük ölçüde korunmaktadır.

Aşırı büyük memelerde meme başlarının yukarı taşınması için kesilip tekrar deri yaması olarak yeni yerlerine yapıştırılması gerekir. Bu durumda meme başlarının yeni yerlerine uyum sağlamasında sorunlar yaşanabilir, his kaybı daha büyük olur ve emzirme şansı kalmaz.

Hastanın arzu ettiği derecede küçültme yapılabilir. Önerilen büyüklük hastanın boyu, kilosu ve omuz açıklığı ile orantılı olan büyüklüktür.

Kilolu hastalarda bu ameliyattan sonra vücut silueti ciddi derecede değişerek göbeğin ön plana taşınmasına yol açabilir. Bu hastalara muayene aşamasında aynı seansta veya daha sonra bir karın germe ameliyatı önerilmektedir.