Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Sabah | 05.11.2012 | Esra Tüzün

Plastik Cerrahide Doktorlar Hastaların Kölesi Haline Mi Geldi?

Hokka gibi burunların, aşırı gergin yüzlerin sayısı arttı. Suçlu hastanın her dediğini yapan estetik cerrahlar mı? Prof. Dr. Demirkan "Doktorun ameliyat olmak istemeyen hastayı reddetmek yerine dolgu maddesini fazla kullanması kötü sonuçlar doğurur" diyor.

Plastik cerrah Prof. Dr. Ferid Demirkan, medikal estetik uzmanlarının uyguladığı yanlış tedaviler yüzünden kötü sonuçların ortaya çıktığını söylüyor. İşte Demirkan'ın bu konuyla ilgili sorulara verdiği yanıtlar: Kalıp gibi mimiksiz suratlar, yüzle orantısız küçücük burunlar, kocaman dudaklar ve donuk gözlerle, estetik faciaları çok arttı. Şimdi tıp dünyası bunların sorumlularını araştırıyor. Suçlu estetik duygusu olmayan plastik cerrahlar mı, hastası ne isterse onu yapmaya çalışan doktorlar mı, estetiği neştersiz yapmaya çalışan medikal estetik uzmanları mı? Estetik Cerrah Prof. Dr. Ferid Demirkan bu soruların yanıtlarını verdi:

OTORİTER DEĞİLLER

  • Plastik cerrahide doktorlar hastaların kölesi mi oldu?
  • Günümüzde tıpta doktor-hasta ilişkisinde yeni bir durum ortaya çıktı. Eskiden doktorlar daha otoriterdi; tedavi yöntemini hastaya empoze ederlerdi. Şimdi ise alternatif tedavileri açıklamak ve hasta ile beraber karar vermek gibi bir yaklaşım benimsendi. Bunun nedeni de; internetten hastaların tıbbi bilgilere ulaşabilmesi ve malpraktis (yanlış tedavi) davaları.

  • Talepkâr hastalar, kopya yüzlere mi neden oluyor peki?
  • Hastanın taleplerinin dinlenmesi, hasta hakları açısından büyük ilerleme ama bazı durumlarda hastaların doğru tedaviye izin vermemelerine yol açıyor. Örneğin yüzü sarkmış hasta "Ameliyat olmak istemiyorum, başka türlü tedavi edin" dediğinde; onu reddetmek yerine, dolgu maddesini bolca kullananlar çıkabiliyor. O zaman sonuç çok kötü olabiliyor.

  • Hastanın neye ihtiyacı olduğunu doktor mu bilir, yoksa hasta mı?
  • Tabii ki doktor bilir ama estetik cerrahide ortada bir hastalık olmadığı ve yapılan müdahale hastanın isteklerine yönelik planlandığı için, doktora inisiyatif alma şansı kalmıyor.

  • Hastanın her istediği yapılmalı mı?
  • Hayır. Estetik cerrahi isteyen hasta grubunda farklı psikolojik profiller karşımıza çıkabiliyor. Bazı hastalar kendi seçimlerinin doğru olduğu konusunda çok ısrarcı olabiliyor. Bir de hayatlarındaki tüm sıkıntıları vücutlarının bir yerindeki şekil bozukluğuna bağlayanlara karşı da ihtiyatlı davranılmalı. Mesela hasta burun ameliyatı olursa daha iyi sosyal ilişkiler kurabileceğini düşünüyorsa ama ameliyat sonrası o alanda hiçbir şey değişmezse, sorunu yine burnuna bağlayabilir.