Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

SAÇ EKİMİ

Saç Ekim Teknikleri

Saç ekiminin aslında çok uzun bir geçmişi vardır. Bu konudaki ilk tıbbi metin Dr.Unger tarafından 1822 yılında Almanya’dan yayınlanmıştır. Bir hastanın kafasının bir tarafından diğer tarafına aktarılan saçın yaşadığının gösterilmesi kelliğin tarihe karışacağı müjdesini verse de anestezi ve cerrahi tekniklerdeki sıkıntılar 1930’lara kadar saç naklinin gelişmesine engel olmuştur.

19. yüzyıl daha çok ilaç satan tıbbi şarlatanların saç çıkarttığını iddia ettikleri losyon ve esansların revaçta olduğu bir dönem olarak kayda geçmiştir.

Saç Ekim Teknikleri

1939 yılında Japonya’dan Dr.Okuda ve 1959’da Amerika’dan Dr.Orentreich’in çalışmaları ile günümüzde de uygulanan saç greft tekniği ortaya çıkmıştır. Erkek tipi kelliğin genetik olduğunun anlaşılması, saç fizyolojisinin daha iyi anlaşılması ve mikro aletlerin üretilmesi ile 1994’de Dr. Limmer FUT (Follicular Unit Transplantation) ve 2002’de de Dr.Bernstein FUE (Follicular Unit Extraction) tekniklerini tanımlamışlardır. Aslında saçın nakli prensibi değişmemiş sadece tek kökler halinde nakledilmesi için gereken teknoloji gelişmiştir.

FUT (Follicular Unit Transplantation) tekniğinde, enseden yanlamasına uzun bir saçlı deri parçası kesilerek çıkarılır, donör alan birbirine yaklaştırılarak kapatılır, alınan şeritteki saç kökleri de elde ufak parçalara ayrılarak ön tarafta açılan kanallara yerleştirilir.

FUE (Follicular Unit Extraction) tekniğinde ise enseden bir deri şeridi çıkarılmaz, silindirik mikro bir punch (dairesel, ortası boş bıçak) ile kısaltılmış saç kökleri birer birer çevrelerinden ayrılarak toplanır ve öndeki kanallara aktarılır.

İki teknik arasında en büyük fark FUE’de kökler tek tek nakledilirken, FUT’da 2-3 veya daha kalabalık gruplar halinde nakledilir.

Saç Ekim Teknikleri

FUT ve FUE tekniklerinin farkı

Saç Ekim Teknikleri

FUE’de tek bir kök alınırken (solda), FUT’da birden fazla kök alınıyor ve ekiliyor (sağda)

İki teknik arasında elde edilecek sonuçtan, donör saha morbiditesine kadar çeşitli farklılıklar vardır:

FUT FUE
Estetik Sonuç Aynı kanaldan birden fazla kök çıkması çim adam görüntüsü yaratır. Tek tek ekilen saçlara yön verilebildiği için çok daha doğal durur. Saç Ekim Teknikleri
Donör Saha Sorunları Donör saha dikişle kapatılması gerekir. Donör saha kendiliğinden 48 saatte iyileşir.
İz Dikiş atılan yerde belirgin bir iz kalır. Donör saha seyrelmekle beraber hiç iz kalmaz.
Kolaylık Daha kaba bir teknik olduğu için daha kolaydır. Enseden tek tek kökler alındığı için daha fazla beceri ve zaman ister.