Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Blog

ESTETİK DOKTORUNUZU NASIL SEÇMELİSİNİZ?

ESTETİK DOKTORUNUZU NASIL SEÇMELİSİNİZ?

Hayatımız yaptığımız seçimlerle şekilleniyor. Sağlık alanındaki seçimlerimiz yaptığımız en önemli seçimler arasında. Çünkü yaşamımızın kalitesini, hatta süresini etkiliyor. Peki seçimlerimizi ne etkiliyor ? İçinde yaşadığımız "Post Truth" döneminde seçimlerimizi etkileyen şeyler artık maalesef 'gerçekler' değil, duygularımıza ve kişisel inanışlarımıza hitap eden söylemler. Sosyal medya ise söylemlerin yayıldığı ana mecra. Aesthetic Surgery Journal’da bu yıl yayınlanan bir makalede estetik doktorunuzu instagramdan bulmaya çalışmanın yaratabileceği sorunlara dikkat çekiliyordu. Makaleye göre instagramda plastik cerrahi ile ilgili postların sadece %17 si yeterlik belgesi almış plastik cerrahlara ait. Yani instagramda estetiğe ait verilen bilgilerin ve tanıtılan işlemlerin çoğu işin uzmanı olmayan kişiler tarafından konmuş. Bu kişiler pratisyen doktor, anestezist, ortopedist gibi bu branşla ilgili olmayan kişiler olabildiği gibi, doktor olmayan hatta tamamen sağlık sektörü dışında olan kişiler de olabilirler. Buralarda yayınlanan öncesi-sonrası fotoğrafların gerçeği yansıttığına, photoshop içermediğine dair bir güvence de yoktur.

American Board of Cosmetic Surgery’nin kendi web sitesinde estetik cerrahın nasıl seçileceğine dair yayınlanan kriter listesinde şunlara yer verilmiş:

  • Estetik cerrahın yeterlik belgesi var mı sorun ? (Yeterlik belgesi: meslekte belli bir yıl ve vaka sayısı deneyimi olan estetik cerrahi uzmanlarının girebildikleri ulusal bir ‘yazılı –sözlü-uygulamalı’ sınav sonucu alınan bir kalite belgesi).
  • Yaptırmak istediğiniz işlemle ilgili doktorun deneyimini sorgulayın
  • Estetik cerrahın estetik bakış açısının size uyup uymadığına bakın
  • Gittiğiniz klinikte lokasyon, personel ve hekimin sizi iyi hissettirip hissettirmediğine bakın
  • Ameliyatın nerede yapılacağını inceleyin
  • Başvurduğunuz kliniğin sizinle ilgili organizasyon, rapor, işlem sonrası destek gibi fonksiyonları yeterli mi ona bakın

Bunun dışında önemli donelerden biri de seçmeyi düşündüğünüz hekimin bir hastası ile görüşmek ya da fikir almak olabilir. Çünkü o zaten yukarıda belirtilen senaryoyu baştan sona yaşamış olacaktır.

Bütün referanslar içinde en kıymetlisi bir hekim hakkında diğer hekimlerden iyi bir referans almaktır.

Sağlıklı güzellik, güvenli estetik sizlerle olsun.