Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Habertürk | 13.09.2011

Sevgiliniz İstiyor Diye Yaptırmayın

Sevgiliniz İstiyor Diye Yaptırmayın!

Fiziksel farklılıklarını estetik ameliyatla çözmek isteyen gençlerin sayısı bütün dünyada hızla artıyor!

Plastik cerrah Prof. Dr. Ferid Demirkan, medikal estetik uzmanlarının uyguladığı yanlış tedaviler yüzünden kötü sonuçların ortaya çıktığını söylüyor. İşte Demirkan'ın bu konuyla ilgili sorulara verdiği yanıtlar:

Rekonstrüktif Mikro Cerrahi ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ferit Demirkan, son olarak Seul’de yapılan bir çalışmada, ergenlik dönemindeki gençlerin yüzde 41’inin estetik bir girişim planladığının ortaya çıktığını söylüyor. Gençlerin estetiği bir çözüm olarak görmelerindeki en önemli etkenin, estetik operasyon geçirenlerde tanık olunan iyi sonuçlar ve özgüven artışı olduğu düşünülüyor.

2009 yılında ABD’de gerçekleştirilen tüm estetik girişimlerin yüzde 2’si, 18 yaş ve altı gençlere yapılırken, bunlar arasında lazer epilasyon ve dermabrazyondan sonra üçüncü sırayı burun estetiği alıyor.

KİMLER YAPTIRIYOR?

Burun ameliyatları, özellikle 17-20 yaş arası gençlerde ön plandayken, yaşı daha büyük olanlarda ilk sırayı “meme büyütme” ameliyatları alıyor. Prof. Demirkan, son yıllarda genç kuşakta burun estetiği konusunda önemli bir artış gözlemlediklerini söylüyor. Peki burnunu beğenmeyen herkese burun estetiği yapılması doğru mu? Estetik cerrahinin aslında “psikolojik” nedenlerle yapıldığını ve hastanın amacının kendini daha iyi hissetmek olduğunu söyleyen Prof. Demirkan, bu konuda bazı estetik kriterlerin olduğunu ve hastaların gerçekçi isteklerde bulunup bulunmadıklarını tespit etmede bu kriterleri kullandıklarını belirtiyor.

KİMLERE YAPILMALI?

 • 17 yaşını geçmiş, genç, kemerli bir burnu olan, burun ucunda düşüklük veya genişlik bulunanlar ideal hasta olarak sınıflandırılıyor.
 • Nefes almaya engel olan eğrilikler, eğer burnun dışına da yansımışsa eğrilik ameliyatı ile beraber estetik de yapmak gerekiyor.
 • Burun kanatlarında fazlalık ve sarkıklık olan hastalar burun ucu estetiğinden yarar görebiliyor.
 • Burnun iki tarafı arasında asimetriler varsa bunları düzeltmek için estetik girişim öneriliyor.
 • Önden bakıldığında kemik yapısı geniş burunlar yine estetik ameliyatla daha ince görünümlü hale getirilebiliyor.

KİMLERE YAPILMAMALI?

 • Burnundaki küçük sorunları, büyük bir problem olarak gören güvensiz hastalara
 • Aile, sevgili ve nişanlı örneklerinde olduğu gibi başkasının isteği üzerine ameliyat olmaya karar verenlere.
 • Beklentisi gerçekçi olmayan hastalara (mutlaka ünlü birinin burnuna benzeyen burun isteyenlerle, estetik oranlara ve kendi dokusunun özelliklerine uymayan istekleri olanlara)
 • Doktoruna karşı ilgi duyan ve ameliyatı bir yakınlaşma aracı olarak kullanmak isteyebilecek tipte kişilere
 • Kişilik bozuklukları ve major psikolojik sorunu olan hastalara
 • Genel anestezi alması tıbben riskli olan sistemik hastalığı bulunanlara, burun estetiği yapılmaması gerekiyor.