Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Estetik Burun Ameliyatı Konusunda Sık Sorulan Sorular

Evet, yapılabilir, zaten eğriliği düzeltmeden bir buruna estetik yaparak küçültmek nefes almanızı zorlaştırabilir. Bunun dışında dışardan görünen ve burun kemiğini de ilgilendiren eğriliklerde estetik burun ameliyatlarında uygulanan kemik kırma (osteotomi) tekniğinin uygulanması gerekir. Aynı kemiği iki kez farklı amaçlarla kırmak doğru olmayacağı için estetik ve eğrilik ameliyatlarını aynı anda yapmak en iyi çözüm olabilir.

Plastik Cerrahi uzmanları septum eğriliği ameliyatlarını rahatlıkla yapabilirler. Sadece sinüz cerrahisi veya konkal cerrahi gibi konularda ortak girişim gerekebilir.

Kemik kırılan bir estetik burun ameliyatında 1hafta -10 gün kadar alçı ile daha sonra 1 hafta kadar da bandajlarla dolaşmanız gerekmektedir. Şişlik ve morluklarınız da ortalam 10 gün kadar sürebilir. Eğer bu durum işinizde bir sorun yaratmıyorsa siz 3. Günden sonra çalışabilirsiniz. Tabii masa başı veya hafif tempoda olmak koşulu ile.

Hayır, değil. Estetik ameliyat stigması olarak tabir edilen ve günlük hayatta sizi ele veren şekil bozuklukları aslında eski tekniklerden veya kötü planlamadan kaynaklanmaktadır. Altın oranlara uygun bir planlama, bu planı uygulayacak teknik donanıma sahip bir cerrahı tercih etmek size doğal bir sonuç sağlayabilir..

Estetik burun ameliyatları eski dönemlere göre artık daha başarılı, çünkü 10-15 yıllık sonuçları görerek cerrahi teknikte yapılan iyileştirmeler artık daha çok dokuyu koruyarak daha iyi ve kalıcı sonuçlar elde edebilmekte. Yine de sizinle yapılacak muayenede size özel riskleri öğrenmek, ikinci bir ameliyat olasılığı olup olmadığını anlamak gerekir.

Açık rinoplasti tekniği ile estetik burun ameliyatı ortalama 2 saat kadar sürer. Kapalı teknikte bu süre daha kısalabilir. Ancak kapalı tekniğin daha az sorunlu burunlara uygulandığını da tekrar belirtmek gerekir.

Her ameliyatın riskleri vardır. Bunların ameliyat öncesinde hastaya detaylı olarak sunulması ve aydınlatılmış onamının alınması gerekir. Bu konudaki onam formunu doktorunuzla görüşmeniz sırasında alabilirsiniz. Onam formlarında bir ameliyat türünde ortaya çıkabilecek bütün komplikasyonlar yazmaktadır. Bunların hepsinin sizde aynı oranda çıkma riski yoktur. Size özel risklerin neler olduğu muayeneniz sonrası ortaya çıkacak ve onam formunuza ayrıca eklenecektir.

Estetik veya eğrilik ameliyatları sonrası setumu oluşturan yapıların fazla alınması ameliyat sonrasındaki aylarda veya yıllarda burun ucunun hemen üzerinde veya bütün burun ucunda bir geriye/aşağıya düşme ortaya çıkarabilir. Yine estetik burun ameliyatları sonrasında burun ucunu öne alan yöntemin uzun vadede etkili olamaması nedeni ile burun ucu geriye/aşağıya doğru kama gösterebilir. Bu

Evet, yapılabilir. Ancak çok sınırlı şartlara sahip hastalarda sadece belli bir bölgeyi, ‘geçici’ olarak düzeltmek için uygulanabilir. Genellikle diğer kısımları iyi olan burunlarda sadece burun ucunu kaldırmak veya burun sırtındaki kemeri daha az belirgin hale getirmek için kullanılır. Yüzde diğer bölgelerde yumuşak dokuya hacim kazandırmak için kullanılan dolgu maddeleri buruna da uygulanabilir. Genellikle 1 yıllık bir etki süresi vardır. Estetik ameliyatlardan sonra rötuş amacı ile de bu tür dolgu maddesi enjeksiyonları yapılabilir.