Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Yağ Hücrelerimiz

Yağ hücreleri vücuttaki fazla enerjinin depolandığı yerlerdir. Tipik bir yağ hücresinde hücre çekirdeği ve diğer organeller bir tarafta ufak bir yer tutarken hücrenin ana hacmi yağ depolanmasına ayrılmıştır. Üstelik hücre hacimleri kilo durumuna göre büyüyüp küçülebilir.

Yağ hücrelerinin sayısı ergenlikte sabitlenir. Yetişkinler kilo alınca hücre sayısı artmaz, hücre çapı artar. Obesite konusunda çok önemli bir bulgu obez çocukların ergenlik çağı sonunda normal kilolu çocuklara göre daha fazla yağ hücrelerinin olduğunun anlaşılmasıdır. Bu çocuklar erişkin hayatta kilo verseler de hücre sayısı aynı kalır. Depolama yapacak ekstra yerler olması obez çocukların ileride obez kalmalarına sebep olan faktörlerden biridir.

Vücudumuzdaki yağ hücrelerinin dağılımı kadın ve erkekte farklıdır. Kadınlarda yağ dokusu daha çok cilt altına toplanırken, erkeklerde yağ karın içindeki organların çevresinde toplanır. Bunun sonucu olarak göbek şişer ama cilt altında fazla bir birikme de yoktur. Bu nedenle erkeklerde liposuction ile pek fazla bir değişiklik yapılamaz çünkü liposuction cilt altı yağları alabilen bir tekniktir.

Kadınlarda genetik olarak belirnen vücut tipleri vardır. Bu tipler cilt altı yağın toplandığı bölgelere göre isimlendirilir. Normal kiloda iken pek belli olmayan vücut tipi farklılıkları kilo almaya başlayınca ortaya çıkar.

Android tipte (elma) karın çevresi genişlerken, gynoid tipte (armut) yağlar kalçalarda toplanır. Göğüsler de büyük olabilir. Thyroidal tipte basenle beraber üst uyluk yağlanır, göğüsler genelde çok büyük değildir. Lymphatic tipte ise sadece bacaklar genişler ve buna ayak bilekleri de dahildir.

Liposuction sırasında yağların hücrelerle beraber dışarı alınması, totalde hücre sayısını azaltacağına inanılırdı. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar, yağ hücreleri içindeki kök hücrelerin yağ hücre sayısını ergenlikteki sabit sayıya arttırdığını gösterdi. Ancak bu artım vücut genelinde olmakta ve bölgesel olarak azaltılan yağ hep az kalmaktadır. Bu nedenle liposuction sonrası kilo alanlar, yağlanmanın aynı yerden ziyade farklı bölgelerde olduğunu görebilirler. Liposuction bölgesinde kalan yağ hücreleri de hücre çapını arttırarak genişleyebilirler.