Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

YÜZ ESTETİĞİ

Yüz Germe

Yüzde yaşlanma dört farklı kategoride gerçekleşmektedir: Cildin yaşlanması, cilt altı yağ dokusunun erimesi, mimik çizgilerinin oluşumu ve yüzün sarkması. Yüz germe, yüzün sarkmasına karşı uygulanan çok etkin ve kalıcı bir cerrahi girişimdir. Ancak gençleştirme bakımından tam bir sonuç alınabilmesi için diğer kategorilerdeki sorunların da farklı tekniklerle giderilmesi gerekir.

Yüzde belirgin sarkma olan kişiler için uygundur. Yaşlanma ile ilk olarak orta yüz dediğimiz yanak bölgesinde sarkma ortaya çıkar; bunun belirtisi burun kenarı ile ağız kenarı arasındaki katlantının belirginleşmesidir. Bu sarkma arttıkça üst kısımda göz altı torbaları belirginleşir, alt kısımda çenenin iki yanında konturu bozan sarkmalar ortaya çıkar. Buna kaş düşüklüğü ve boyunda sarkma da eşlik etmeye başlar. Bu sorunlar 30'lu yaşların ortasından itibaren yavaş yavaş ortaya çıkar ve başlangıçta cilt sıkılaştırıcı işlemler (Ulthera®, Scarlet® gibi), dolgular veya iple askı yöntemleri ile tedavi edilebilir. Ancak özellikle 50 yaş sonrasında bu yöntemler yetersiz kalmaya başlar ve cerrahi olarak yüz germe gerekir.

Yüz germe ihtiyaca göre farklı tekniklerle yapılabilir:

Orta yüz germe: Eğer sadece yanak bölgesinde sadece bir düşme varsa ve ciltte sarkma yoksa (yani cilt çıkarmak gerekmiyorsa) yapılır. Endoskopik olarak şakak bölgesinden veya alt göz kapağından girilerek yapılır. Bu ameliyatta aynı anda kaş asma da yapılabilir. İz kalmaz. Genelde 35-45 yaş arası kişiler için uygundur.

Kısa İzli Yüz Germe (Mini Facelift veya Short Scar Facelift): Orta yüzdeki düşmenin biraz daha belirgin olduğu durumlarda yapılır. Sadece kulak önünde kalan kısa bir kesi ile yanak ve ağız köşesi yukarı çekilir. 40-50 yaş arası çok kilolu olmayan, çok fazla cilt sarkması olmayan kişiler için uygundur. Boyuna etkisi yoktur.

Tüm Yüz Germe: Daha ileri yaşlarda belirgin cilt sarkması olan kişilere uygulanır. Şakaklardan başlayıp kulak önüne inen, oradan kulak arkasına ve saçlı deri içersine uzanan bir kesi yapılır. Kaş, orta yüz, boyun gerilir. Germe işlemi cildi değil, onun altında yer alan SMAS denen bir başka tabakayı çekerek yapıldığı için sonuç kalıcıdır. Bazen çene altından küçük bir kesi yapılarak boyun germe işlemleri önden desteklenir. Bazen yağ enjeksiyonu ve üst kapak ameliyatları ile kombine edilebilir.

Genel anestezi altında yapılır. Ameliyat tipine göre 3 - 4 saat sürebilir. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınır. Kanı dışarı almak için konan drenler 2-3 günde çekilir. Dikişler 5. Günde alınır. Yüzdeki ödem ve morluklar 1 hafta - 10 gün sürebilir. Bu süreçte soğuk jeller ve bandaj uygulanabilir. Ödem döneminde güneşten korunmak gerekir.

Sigara içenlerin bu ameliyattan en az 2 hafta önce sigarayı tam olarak bırakmaları ve sonrasında da 2 hafta daha kullanmamaları gerekir. Sigara içe hastalarda ciltte kayıplar ve dikiş açılmaları görülebilir. Aspirin tarzı kan sulandırıcılar da 10 gün önce kesilmelidir. Ödeme yönelik diyete 1 hafta önce, ilaçlara 1 gün öncesinde başlanır.

Yüzdeki ödemin çözülüp sonucun oturması 3. haftada başlar, 2. aydan sonra netleşir. Bu dönemde lenf drenajı masajı uygulanabilir. Yapılması gereken diğer gençleştirme işlemleri varsa bunlara 3. haftadan sonra başlanabilir. Ek işlemler arasında en önemlisi gerilen cildin kalitesini arttıracak uygulamalardır. Bunlar botoks, fraksiyonel CO2 lazer -PRP uygulamaları, peeling işlemleri, fibroblast enjeksiyonları, somon DNA-hyaluronic acid enjeksiyonları şeklinde olabilir. Ortaya çıkan gençleşme yüzün ve ameliyatın tipine göre 5-15 yıl arasında olur.

Germe ile elde edilen kazanımlar kalıcıdır ancak yaşlanma devam etmektedir. Dolayısı ile saati geri almak gibi etki olduğu düşünülmelidir.

Bu ameliyatta kanama, cilt altında kan toplanması, cilt nekrozu, uzamış ödem, leke kalması, asimetri oluşması, yara izlerinin belirgin olması, yüz sinirlerinde hasar ortaya çıkması gibi komplikasyonlar olabilir, ancak iyi bir ameliyat öncesi hazırlık ve güvenli bir cerrahi teknikle bunlar minimize edilebilir.

Ortaya çıkan gençleşme çarpıcı olduğu için çevrenizdekiler bir şeyler yapıldığını farkederler. Onun dışında iyi yapılmış bir ameliyatta izler belirgin değildir. Sadece aynı ameliyatı geçirmiş kişiler izleri farkedebilir.