Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

YÜZ ESTETİĞİ

Ferit Demirkan - Alın Germe Estetiği

Alın germe ve kaş kaldırma aslında birbirinin yerine kullanılan iki terimdir, çünkü çoğunlukla ikisi birden yapılır. Amaç yaşlanma ile düşen kaşları eski yerine (hatta daha yukarıya) kaldırmak, alındaki yatay mimik çizgilerini azaltmak ve çatık kaş görünümünü gidermektir. Sık olarak orta yüz germe veya göz kapağı ameliyatları ile kombine edilir.

Ancak yukarıda bahsedilen bütün düzeltmeler Botox® ile ameliyatsız olarak da yapılabildiği için son yıllarda çok tercih edilmemektedir. Artık genellikle yüz germe ameliyatlarının bir parçası olarak yapılmaktadır.

  • Kaşlarınızda düşme varsa
  • Mimik kaslarınızı çok yoğun kullanıyorsanız ve bu nedenle alında ve kaş arasında derin çizgiler oluşmuşsa

Endoskopik alın germe: Minimal sarkmanız var ve sadece daha fresh görünmek istiyorsanız

İple kaş asma: Sadece kaşlarınızın yan kısımlarını kaldırmayı istiyorsanız

Temporal lift: Alın kısmınızda çok fazla gevşeme varsa

Sadece iple kaş asma işlemi yapılacaksa bu lokal anestezi ile yapılabilir. Şakaklardan yapılan ufak kesilerden girilerek kaşlar yan kısımlarından kalıcı dikişlerle şakaklara asılır. Basit bir girişimdir ancak cildiniz çok ince ise çekintiler izlenebilir.

Endoskopik ve diğer yöntemlerde ağrı duymamanız için genel anestezi gerekir. Endoskopik cerrahide şakaklardan yapılan ufak kesilerden ışıklı cihazlarla bütün alına ulaşılabilir, kaş çattıran ve alnı kırıştıran kaslara müdahale edilerek bunların etkisi kalıcı olarak azaltılabilir. İstenirse yanak bölgesine de inilerek yanaklar yukarı çekilebilir. Ancak bu yapılacaksa ağız içinden veya alt göz kapağından ayrı bir kesi yapmak gerekir. İz kalmadığı için kimse anlamadan eski görünümünüze kavuşabilirsiniz.

Temporal lift işleminde ise yine şakaklardan yapılan kesi ile kaşlar kaldırılır ancak mimik kaslarına müdahale şansı azdır. Cilt çıkarıldığı için saç içinde çok belli olmasa da izler kalır.

Ameliyat öncesinde sigarayı 2 hafta önce tam olarak bırakmanız ve sonrasında da 2 hafta daha kullanmamanız gerekir. Aspirin tarzı kan sulandırıcı alıyorsanız bunu da 10 gün önce kesmelisiniz.Ameliyat sonrası ödemi azaltmaya yönelik diyete 1 hafta önce, özel homeopatik haplara 1 gün öncesinden başlamanız önerilir.

Endoskopik cerrahide yüzünüzdeki şişlik 5 hafta kadar sürebilir. Bunun sebebi işlemin kemik doku üzerinden yapılmasıdır. Diğer yöntemlerde iyileşme süresi daha kısadır.

İple kaş asma ve temporal lift yöntemlerinde kaşlarda 1.5-2 yıl içinde bir gevşeme izlenebilir. Bu ameliyatların yerini Botox® a bırakmasının bir sebebi de budur. Endeskopik yöntemin kalıcılığı daha uzundur.

Bu ameliyatta en büyük risk kaşları yukarı kaldıran yüz sinirinin yaralanmasıdır. Olursa genellikle 6 ay içinde düzelme sağlanır.

Temporal lift ameliyatında saçlı deride iz kalır ama diğer yöntemlerde ameliyat olduğunuz farkedilmez.

Fiyatlar hem mevcut problemin büyüklüğü, hem ameliyat tipi, hem anestezi şekli, hem de seçilecek hastaneye göre değişmektedir. Bu nedenle lütfen 0 212 268 2091 veya 0 530 512 0204 nolu telefonlardan Demirkan Clinic'i arayınız veya info@feritdemirkan.com hesabına mail atınız.