Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

YÜZ ESTETİĞİ

Ferit Demirkan - Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapaklarındaki yaşlanma torbalanma şeklinde ortaya çıkar. Bu torbalanmanın sebebi göz altındaki yağların gevşeyen kapak yapısını dışarı doğru ittirip balonlaştırmasıdır. Torbanın altında göz yaşı oluğu ismi verilen bir çukurluk meydana gelir. Bu hat göz kapağının bittiği yanağın başladığı noktayı gözterir ve ortaya çıkmasında yanaklardaki hafif düşmenin de payı vardır. İlerleyen aşamalarda bu çukuruluğun iç kısımlarında cilt lekelenmeleri ortaya çıkar ve göz altlarındaki torbaları olduğundan kötü göstermeye başlar. Alt kapak yaşlanması sizi sürekli yorgun ve uykusuz gösterir.

Daha ilerleyen yaşlardan alt kapağın gevşemesi ile kapağın aşağıya kaydığı, göz bebeği ile alt kapak arasındaki mesafenin arttığı görülür. Bu durum gözde sulanmaya da yol açabilir.

Alt kapakta balonlaşma olması bizi uzaktan orta yaşlı kategorisine sokan 2 fiziksel özellikten biridir (diğeri gıdının sarkması).

Alt göz kapaklarınızda belirgin balonlaşma varsa bu ameliyat için bir aday olabilirsiniz. Daha hafif balonlaşmalarda göz altı ışık dolgusu ile balonun altındaki çukuru doldurarak durumu kamufle etmek mümkündür. Dolgu maddelerinin etkisi 1.5 yıl kadar devam eder. Ameliyat olmaktan çekiniyorsanız veya vaktiniz yoksa da dolgular işe yarayabilir. Ancak balonlaşma çok belirginse, göz kapağı deriniz çok gevşemiş ve kırışmışsa ameliyattan kaçmamanız önerilir.

Bu ameliyat erkeklerde de kadınlardaki kadar popülerdir.

Tiroide bağlı aktif göz problemleriniz varsa veya kontrol edilemeyen göz kuruluğunuz mevcutsa bu ameliyat sizin için uygun olmayabilir.

Alt kapak estetiği (alt kapak blefaroplastisi) birkaç şekilde yapılabilir:

 • Eğer sadece balonlaşma varsa, ciltte esneme yoksa, balonun altındaki çukur çok belirgin değilse göz kapağı iç yüzeyinden girilerek sadece yağlar alınıp balon giderilebilir - (Transkonjunktival blefaroplasti)
 • Torbalar belirginse, gözyaşı oluğu derinleşmişse, alt kapak cildinde gevşeme ve fazlalıklar varsa kirpik dibinden yapılan kesiyle girilerek daha kapsamlı bir ameliyat yapılabilir ve fazla deriler çıkarılabilir - (subsiliyer blefaroplasti)
 • Alt kapak problemleri ile beraber belirgin yanak düşmesi varsa, kirpik dibinden yapılan bir kesiyle girip hem kapak sorunlarını gidermek, hem de yanakları yukarı kaldırmak mümkündür - (alt blefaroplasti ile orta yüz germe)

Alt kapak estetiği genel anestezi altında yapılır. Üst kapağa göre daha karmaşık bir ameliyattır ve iyileşme süresi biraz daha uzundur. İhtiyaca göre aşağıdaki basamaklardan oluşur:

 • Torbanın içindeki yağların alınması veya alttaki çukurun doldurulmasında kullanılması
 • Kapak cildinin gerilmesi
 • Gerildikten sonra fazla gelen cildin kesilip alınması
 • Kapağın kendisinde gevşeme ve aşağı düşme kapak germe

İşlem sonrasında 5. Günde dikişleriniz alınır ve 10 gün sonra hafif şişliklerle işinize dönebilirsiniz.

Bu ameliyat sıklıkla üst göz kapağı estetiği ile de birleştirilebilir.

Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçlardan ve besin desteklerinden uzak durmanız gerekir. Aspirin 10 gün öncesinden kesilmelidir, aksi takdirde ameliyat sonrasında göz çevresinde morluklar oluşabilir. Ödem azaltıcı homeopatik tedavilere 1 gün öncesinde başlanabilir. Koyu renk ciltlerde ameliyat sonrası pigmentasyon sorunlarını azaltmak veya varolan lekeleri açmak için ameliyat öncesinde pigmentasyon baskılayıcı tedavilere başlanabilir.

Alt kapaktaki dokular yüzle ilgili bütün problemlerde kolaylıkla şişip morarabilir. Alt kapak ameliyatında şişlik süreci biraz daha uzundur, şişliklerin inmesi 4 haftayı bulabilir. Morluklar 1 hafta - 10 gün içinde açılır. Kirpik dibinden kesi varsa bunun farkedilmez hale gelmesi 2-3 ayı bulabilir.

Ameliyat şişlikleri inmeye başladıktan sonra ortaya tam tersi bir olay çıkar ve kapaklar gerilip, sertleşip aşağıya doğru çekilir. Bu süreçte gözün kapanmasında hafif açıklıklar ve gözde sulanmalar ortaya çıkabilir. Masajla kapak derisini yukarıya doğru yumuşatmak, geceleri kapakları yukarı doğru bantlamak, kurumalara karşı suni göz yaşı kullanmak gerekebilir. Altıncı haftadan itibaren sonuçlar oturur ve sorunlar düzelir.

İyi bir teknik kullanıldığı zaman sonuçlar kalıcıdır.

 • Kirpik dibindeki kesi hatlarının kızararak belirgin hale gelmesi
 • Kesi izlerinin simetrik olmaması
 • Şişliklerin uzun sürmesi
 • Alt kapaktan çok deri çıkarılırsa kapağın aşağı doğru çekilerek gözün tam kapanmasına engel olması
 • Gevşek kapaklarda germe yapılmazsa kapağın öne ve aşağı sarkması, (bu durumda kirpik hattı yanlarda göze değmez ve arada kalan açıklık gözüm sürekli sulanmasına neden olur.
 • Koyu renkli ciltlerde pigmentasyon olması
 • İyi planlanmış bir cerrahi ile bu komplikasyonlardan sakınmak mümkündür.

Ameliyat izi kirpik dibinde kaldığı için pek anlaşılmaz, sadece yanlara doğru uzanan kısımlar farkedilebilir.

Fiyatlar hem mevcut problemin büyüklüğü, hem ameliyat yöntemi, hem anestezi şekli, hem de seçilecek hastaneye göre değişmektedir. Bu nedenle lütfen 0 212 268 2091 veya 0 530 512 0204 nolu telefonlardan Demirkan Clinic'i arayınız veya info@feritdemirkan.com hedabına mail atınız.