Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

DİYET

Hande Seven Avuk - Diyet Nutrist

Anti-Aging Beslenme

Yaşlanmak doğal bir süreçtir ancak bunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi ve daha genç görünmek için beslenmemizde dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar mevcut.

Bu beslenme tarzıyla amacımız;

  • Cilt dokusunu yenilemek ve elastikiyetini arttırmak
  • Bilişsel fonksiyonların sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi
  • Hormonal düzensizlikleri dengelemek
  • Oksidatif stres ve hücre hasarını önlemek
  • Hastalıkları önlemek

Yaşlanmayla birlikte vücudumuzda ve cildimizde oluşan belirtilere karşı besinlerden faydalanmalıyız.

Anti-aging besinler;

Su: Cildimizin daha sağlıklı görünmesi, gerginliğini koruması ve kırışıklıkların önlenmesi için iyi bir şekilde nemlenmesi gerekir bunun için elzem olan ise su tüketimidir.

Ceviz: En iyi bitkisel omega-3 kaynaklarından biridir, beyin sağlığı ve bilişsel fonksiyonların sürdürülmesi için olmazsa olmaz bir besindir. Cilt yapısının gerginliğinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca bağışıklığı güçlendirir.

Avokado: Birçok vitamin ve mineralden zengin bu besin serbest radikallerle savaşır ve cildin iyi bir şekilde nemlenmesini sağlar. Yüksek oranda lif içerir.

Yeşil Çay: Fenolik bileşikler sayesinde çayın antioksidan aktivitesi fazladır. Özellikle yeşil çay bu açıdan daha zengindir bu yüzden vücudumuzun antioksidan düzeyini önemli derecede arttırmaktadır. Cilt hastalıklarına iyi gelmesinin yanı sıra kahverengi lekelerin de yok olmasını sağlar.

Elma: Yüksek lif içeriği sayesinde birçok diyetin vazgeçilmezi olan elma ayrıca kollajen aktivitesini uyararak kırışıklıkları ve derideki yaşlanmayı geciktirir.

Üzüm: İçerdiği polifenoller sayesinde güçlü bir antioksidan özelliği bulunan üzüm, meme ve prostat kanseri gibi birçok kansere karşı koruyucu bir besindir. Yaşa bağlı olarak gözde görülen bazı dejenerasyonların önlenmesinde de etkilidir.

Soğan- Sarımsak: Soğan ve sarımsak, B vitaminleri, quersetin, selenyum, kükürt gibi mikro besinlerden zengindir. Güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Sülfür içeriğinden dolayı hücre yenilenmesi ve ciltte sıkılaşmanın sağlanması için etkili besinlerdir.

Domates: İçerdiği likopen sayesinde cildin pürüzsüz olarak kalmasına yardımcı olur.

Koyu yeşil sebzeler (Ispanak, brokoli, marul vb.): İçerdikleri yüksek folik asit sayesinde beyindeki sinir hücrelerini korumaya yardımcıdır. Koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi C vitamini ihtiyacının önemli bir bölümünü sağlar ve cilt gerginliğinin korunmasında (selülit vb. gibi cilt rahatsızlıkları) rol oynar.

Tüm bunların yanı sıra alkollü içecekleri, tütün içeren ürünleri hayatımızdan çıkarmak ayrıca tuz tüketimini, rafine şekeri ve kafeini sınırlamak gerektiğini unutmayınız.


Dyt. Maide Tatlıyer

Nutrist Beslenme ve Diyet Merkezi