Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Blog

BOTOKS DİRENCİ

Botoks Enjeksiyonları Neden Artık Daha Kısa Etkili ?
Bundan 20 yıl önce Botulinum toksinlerinin etkisi 5-6 ay sürüyordu. Şimdi ise 3 ayı geçmiyor. Başta etkili olan botulinum toksin enjeksiyonlarının zamanla etkinliğini kaybetmesine sekonder direnç deniyor. Sebebi ile tekrarlanan enjeksiyonlar sürecinde, kullanılan ilacın içeriğindeki birtakım proteinlere karşı vücudun antikorlar geliştirmesi ve toksini nötralize etmesi. 2022 yılında Kore’deki 469 dermatolojist üzerinde yapılan bir araştırmada, bu hekimlerin yaklaşık yarısının botoks uyguladıkları hastalarda klinik düzeyde bir rezistansa şahit oldukları rapor edildi.

DEVAMI...

BRAVE MOMS DEMİRKAN CLINIC'i ZİYARET ETTİ

Demirkan Clinic'in her ay düzenlediği "Yaşam ve Estetik Buluşmaları" 'nın Mart ayındaki konusu "Tıp ve Estetik" idi. Etkinlik, yurt dışında doğum yapan annelerin kurduğu destek grubu 'Brave Moms' ile ortaklaşa gerçekleştirildi. 1500'e yakın üyesi bulunan grubun başkanı Nurdan Tol, hamilelik geçiren annelerin estetik ihtiyaçlarından bahsetti. Dr.Demirkan da konuşmasında bu konuda yapılabilen uygulamalarar yer verdi. Instagram hesabımızdan canlı yayınlanan toplantıda pek çok soru soruldu. Soruların odak noktası meme toplama ve büyütme ile karın germe konusundaydı. Geniş katılım olan toplantı bir kokteyl ile sona erdi.

DEVAMI...

ŞOK DİYETLERİN ZARARLARI

Özellikle kış aylarında artan kilolarımızı yaz aylarının gelmesiyle hızlı bir şekilde verme telaşı pek çok kişiyi sarıyor, bu telaş, en kısa sürede, en hızlı, şok diyet arayışına sokuyor. İsimleri ve vaatleri büyük bu diyetler (su diyeti, 1 haftada 5 kilo diyeti, sarımsak diyeti, hostes diyeti vb.) ayna karşısında size istediğiniz görüntüyü belirli bir süre sağlasa dahi ani kalp krizinden depresyona, saç dökülmesinden safra taşına kadar ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

DEVAMI...

GÜNEŞ KREMLERİNİN HEPSİ AYNI MI?

Güneş kreminizi neye göre seçersiniz? Markası, ambalajı, fiyatı, eş – dost tavsiyesi, reklamları, kokusu, kıvamı, SPF değeri, bulunabilirliği …. Bunların hepsi seçimlerimizi etkiliyor olsa da aslında bilinçli bir seçim için uygun kriterler değil.

Mineral (Fiziksel) koruyucular ve Kimyasal koruyucular (sağda).

GÜNEŞ KREMLERİNİN HEPSİ AYNI MI?

DEVAMI...

YAZ İÇİN CİLT KORUMA KALKANI

Güneşi seviyoruz. Çünkü bize kendimizi iyi hissettiriyor. Güneşin bize iyi hissettirmesinin birkaç nedeni var. Öncelikle güneş ışınları cildimizde aktif D vitamini sentezlenmesini sağlayarak sağlığımıza ciddi anlamda katkıda bulunuyor. D vitamini eksikliğinin saç ve tırnaklarda sorun yarattığı, oto-immun ve kardiyak hastalıkları kolaylaştırdığı, kemik erimesine yol açtığı kanıtlanmış durumda. İkinci olarak, aydınlık olan sürenin uzamasının bir anti-depresan etkisi var. Yüksek enlemlerde gecelerin aylar boyu uzun sürdüğü ülkelerde intihar oranlarında artış gözleniyor. Üçüncü neden ise güneşin afrodizyak bir etkisi olması. Bu daha çok erkeklerde belirgin şekilde ortaya çıkıyor. Son neden ise bronzlaşan bir cildin insana kendini daha güzel hissettirdiği gerçeği. 80 denek üzerinde yapılan bir çalışmada, hepsinin fotoğrafları çekiliyor ve daha sonra photoshop yardımı ile bu fotoğrafların güneşlenmiş halleri yaratılıyor. Daha sonra hangi fotonun daha güzel olduğu hem deneklerin kendilerine, hem de bağımsız gözlemcilere soruluyor. Her iki grup da güneşlenmiş resimlerin daha iyi göründüğüne karar veriyorlar.

DEVAMI...

KOLTUK ALTI BOTOKSU İLE TERLEMEYE SON!

Yaz mevsimi aşırı terlemeyi ve dolayısıyla ter kokusunu da beraberinde getirdi. Ofiste, asansörde, toplantıda, toplu taşımada, düğünde, bayramda ve hatta en romantik anlarda… Ter kokusu bizleri her an zor durumda bırakabilir. Oysa bunun çözümü artık çok basit. Koltuk altı botoksu ile dakikalar içinde, bu sevimsiz durumdan kurtulabiliriz.

Yaz çok güzeldir, keyiflidir! Tiril tiril giysilerle oradan oraya uçuşacağımız günler ve yıldızların altında dans edilen geceler demektir. Ah bir de şu aşırı terleme ve etrafa yayılan kesif ter kokusu olmasa, ne güzel olur değil mi? Üstelik ne zaman ortaya çıkacağı da belli değil, ofiste bitirilmesi gereken sıkıntılı bir dosya üstünde çalışırken, kalabalık bir asansörde, arkadaşınızın düğün davetinde, koşturarak yetiştiğiniz önemli bir toplantıda ya da özel olarak hazırlanılan o heyecanlı randevuda… Her an ortaya çıkarak kişiyi çevresine karşı zor durumda bırakabilir.

DEVAMI...

ANNELER GÜNÜ HEDİYE ÇEKLERİMİZ

Annenizi mutlu edip, güzelliğine güzellik katmak için geç kalmadınız. Hediye çeklerimizden yararlanabilirisiniz.
Anneler Gününüz kutlu olsun !

DEVAMI...

ANNELER GÜNÜ HEDİYENİZİ SEÇİN!

Anneler Günü için yaza özel, İngiliz Medic8 firmasının cilt bakım ürünlerinden farklı cilt tipleri için koruma ve bakım setleri hazırladık. Beğendiğiniz seçenekleri 0(530) 512 02 04 nolu telefonla bize bildirirseniz ürünleri kargo ile adresinize gönderebiliriz.
Anneler Gününüz kutlu olsun !

DEVAMI...

SANAT AŞKI

Roberta Coni 1976 yılında Marino'da (Roma) dünyaya geldi. 1999 yılında Roma Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu. Çalışmalarını İspanya ve ABD'de tamamladı. Öncelikle insan figürüyle ilgilenirken, klasik yağlı boya tekniğini bitum, erimiş balmumu ve tutkaldan oluşan bir pasta ile karıştırmaya başladı.

DEVAMI...

AŞK DİYETİ

Libido neden önemlidir? Libido insanın türünü devam ettirmesini sağlayan en önemli etkendir. Ve bunu sadece cinsel isteği arttırarak yapmıyor, aynı zamanda kendine güveni, mutluluk hissini ve dayanma gücünüzü de arttırıyor. Kısaca libidonun düşük olması hayattan zevk almamamız anlamına gelebilir. Bu nedenle insanoğlunun yüzyıllardır ısrarla peşinde olduğu konulardan biri de cinsel gücü arttıracağına inanılan afrodizyaklar.

DEVAMI...

EN SEKSİ DOLGU - DUDAK DOLGUSU

Çekici bir yüzde, gözlerden sonra en belirleyici bölüm dudaklardır. Bayanlarda yapılan dijital yüz çalışmalarında, dudak alanının % 50 oranında arttırılmasının o yüzün çekiciliğini arttırdığı gösterilmiştir. Yine benzer çalışmalarda bayanlarda yüzdeki kırmızılık kontrastının artması seksiliği arttırmaktadır.

DEVAMI...

SAÇ EKİMİNDE YENİLİK : DHI TEKNİĞİ

Çıktığı 2002 yılından beri FUE (Follicular Unit Extraction) tekniği saç ekiminde altın standart olmuş ve FUT (Follicular Unit Transplantation) tekniğinin yerini almıştır. FUT ve FUE nedir, birbirinden ne farkı var diye kısaca anlatırsak şöyle:

DEVAMI...

GÖZALTI IŞIK DOLGUSU İLE ALT GÖZ KAPAĞI AMELİYAINIZI ERTELEYİN

Birisinin yaşını yüzüne uzaktan tahmin edebilir misiniz? Evet. Bu konuda bize yardımcı olan 2 anatomik deformite var: Birisi gıdığın sarkması, ikincisi göz altı torbalarının ortaya çıkması. Bunlar varsa o kişi en az 35 var demektir ! Alt göz kapaklarındaki torbalanmalar 40 yaş üzerinde hemen herkeste rastlanılan bir problem. Hatta genetik sebeplerde çok daha erken yaşlarda da bu sorunla karşılaşmak mümkün. Yüzümüzü yorgun gösteren bu torbaların tek çaresi son zamanlara kadar bir göz kapağı ameliyatı idi.

DEVAMI...

YAŞAM VE ESTETİK BULUŞMALARI

Estetiğin bir tanımı da “orantılı olmak” şeklinde. Estetiğe orantı olarak baktığımızda Fibonacci sayısı (phi sayısı) ve Da Vinci’nin ‘Altın Oran’ına geliyoruz. Bu oran aslında güzel olan herşeyde, resimde, sanatta, resimde, mimaride ve doğada var. Hatta insan vücudunda ve DNA heliksinin dönüş oranlarında bile var. Estetik bu şekliyle hayatımızın her alanına nüfuz etmiş durumda. Demirkan Clinic olarak biz de “Yaşam ve Estetik Buluşmaları” adı altında hayatımızın farklı alanlarındaki estetik konuları inceleyen bir söyleşi serisi başlattık. Her ay alanında uzman bir konuğumuz hastalarımızla buluşarak bir söyleşi yapıyor ve 2017-18 döneminde hep beraber bir estetik yolculuğu yapıyoruz.

DEVAMI...

DEMİRKAN Clinic HİZMETİNİZDE

Demirkan Clinic yaklaşık 11 aylık bir hazırlıktan sonra 4 Ekim 2017’de, Levent’te çok merkezi bir lokasyonda açıldı. Açılışla ilgili videomuzu aşağıdaki görsele tıklayarak izleyebilirsiniz.

Akmerkez önündeki Koç köprüsünün indiği kavşakta yer alan siyah binayı, daha önceki kiracıları Hisar of Edwards, Selamlique ve thanx.co'dan hatırlayabilirsiniz. Aslında ondan önce Nişantaşı’nın tarihi apartmanlarını gezmiş, çok da beğenmiş ama muayenehane ruhsatına uygun hale getirmenin bir yolunu bulamamıştım. Zaten hastalarım da bana Nişantaşının ulaşımı zor ve kalabalık bir mekan olduğunu, Etiler-Levent’te bir villa tutarsam daha iyi olacağını söylemişlerdi.

DEVAMI...

2018 NELER GETİRECEK?

Yaşam ve Estetik Buluşmaları’nın Aralık Ayı konuğu olan Dinçer Güner 2018’de hangi burçları neler bekliyor ve nelerin etkisinde kalacağınız ile ilgili tüyolar verdi.

DEVAMI...

OXYGENEO FACIAL - YENİ NESİL CİLT BAKIMI

Klasik cilt bakımlarında yapılan uygulamalar aşağı yukarı standarttır: Temizlik - buhar - hafif bir kimyasal peeling ile soyma - kat kat ürün uygulama - maske - masaj. Klasik bakımlar içerdikleri ritüellerle keyifli bir bakım süreci vaad ederler. Üstelik temizlik, leke tedavisi ve nemlendirmede etkili sonuçlar da verirler. Ancak sıkılaşma (elektroterapi, radyofrekans gibi) ve cilt altına ürün uygulama (mesoterapi gibi) konularında ek işlemlere ihtiyaç vardır.

DEVAMI...

ESTETİK DOKTORUNUZU NASIL SEÇMELİSİNİZ?

Hayatımız yaptığımız seçimlerle şekilleniyor. Sağlık alanındaki seçimlerimiz yaptığımız en önemli seçimler arasında. Çünkü yaşamımızın kalitesini, hatta süresini etkiliyor. Peki seçimlerimizi ne etkiliyor? İçinde yaşadığımız "Post Truth" döneminde seçimlerimizi etkileyen şeyler artık maalesef 'gerçekler' değil, duygularımıza ve kişisel inanışlarımıza hitap eden söylemler. Sosyal medya ise söylemlerin yayıldığı ana mecra.

DEVAMI...

CİLTTEKİ LEKELERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Estetik amaçlı başvuruların nedenleri arasında birinci sırayı alan cilt lekeleri giderek artan bir sıklıkta görülmektedir. Bunun sebebi ise hem çok güneşli bir ülkede yaşamamız, hem de kozmetik işlemlerin ehil olmayan ellerde yapılma oranının artmasıdır. Lekeyi tedavi etmeyi hedefleyen yöntemlerin bizzat kendileri bile yukarıdaki bu iki sebepten ötürü yeni lekelerin kaynağı olabilmektedir.

DEVAMI...

BRONZLAŞMIŞ CİLTLER İÇİN SONBAHAR BAKIMI

Bundan yüz yıl önce orta ve üst sınıf bayanlar için güneşten yanmış bir ten tarladaki işçileri çağrıştıran, sosyal olarak kabul edilemez bir durumdu. Bu yüzden herkes kendini şemsiyeler, şapkalar ve örtülerle koruyordu. II. Dünya Savaşı sonrası bu durum değişti. Bronzlaşmış bir cilt sağlıklı bir görünümün işareti sayıldı. Güneşte daha çok yanmak için formüller geliştirildi, hatta kışın da bronz kalabilmek için solaryum salonları açıldı. 2000 li yıllarda ise durum bir kez daha tersine dönüyor. Solaryumlar yavaş yavaş yasaklanıyor, sadece D-Vitamini için güneşte kalmak söz konusu, hangi güneş kremi daha etkili onu konuşuyoruz. Çünkü bronzlaşmak için gereken tek şey ultraviyole ışınları ve bu ışınların yaşlanmadan cilt kanserine pek çok olumsuz etkisi olduğunu artık biliyoruz.

DEVAMI...

WEB SİTEMİZ GÜNCELLENDİ !

İki yıl önce yeniden hazırladığımız web sitemizi güncelledik. 2 yıl önceki sitemizi ise ondan 5 yıl önce güncellemiştik. Dijital ortamın imkanlarının her geçen gün artması değişimin daha hızlı olmasını gerektiriyor.

Bu sefer Kurgu İnternet Çözümleri ile çalıştık ve çok daha hızlı ve düzgün çalışan bir site ortaya çıktı. Danimarka’da ödül almış site tasarımını bozmadık ama estetik menülere ulaşımı kolaylaştırmak için ana sayfaya Yüz Gençleştirme, Vücut Şekillendirme, Saç Ekimi ve Cilt Bakımı konularında birer buton ekledik. Bu menülerin içindeki bilgiler de güncellendi. Özellikle cilt bakımı konusunda, bu konudaki çözüm ortağımız Berrin Çetiner’in çeşitli tedavileri de listemize girdi.

DEVAMI...

HAMİLELİK GENÇLEŞTİRİYOR !

Annelik her kadının arzusu ama hamilelik sürecinin annenin vücudunu yıprattığına dair bir algı söz konusu. İyi takip edilmeyen gebeliklerde yaşanan sorunlar, hamilelik sırasında alınan ve geri verilemeyen kilolar, memelerdeki büyüme ardından gelen sarkmalar, çatlak oluşumları ve gevşeyen karın kasları vücut algısındaki bu değişimi yaratan etkenler olabilir. Ara vermeden gebe kalmak ve doğum yapmak da vücut için zorlayıcı olabilmektedir.

Ancak hamilelik her zaman deformasyon yaratan bir süreç değil. Mesela hamilelik sırasında artan östrojen oranlarının cildi canlandırdığı, saçları ve tırnakları güçlendirdiği, artan cilt altı yağ dokusu ile daha yuvarlak ve feminen hatlar kazandırdığı da biliniyor.

DEVAMI...

SIX-PACK YAPAYIM DERKEN GÖĞÜSLERİNİZ BÜYÜMESİN

Spor dünyasının karabasanı doping antik çağlardan beri yapılan bir uygulama ancak etkin doping maddeleri modern farmakolojinin ortaya çıkmasından sonra geliştirildi. Üstelik artık bu maddeleri sadece kazanmaya odaklanmış bir grup atlet kullanmıyor: 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin %6.4’ü, kadınların da & 1.6 sı hayatlarında en az bir kez bu tür maddelerden almış. Kullanım amacı kas kuvvetini ve performansı arttırmak olunca bu maddelerin büyük çoğunluğu anabolik androgenik steroidlerden oluşuyor, yani testesteron benzeri etkileri olan maddeler.

Fitness salonları müdavimleri üzerinde yapılan çalışmalarda bu maddelerin genellikle tanıdık bir doktor veya eczaneden alındığı saptanmış. Internet üzerinden yapılan satışlar ise son yıllarda giderek artmakta. Bazen gıda takviyeleri içine de gizlenen bu maddeler kargoyla kapınıza kadar geliyor.

DEVAMI...

DARWINIAN AESTHETICS: KALÇALARDA DOĞAL SELEKSİYON

Antropologların yaptıkları araştırmalar, insanlarda kalça yapısının iki ayak üzerinde yürümenin başlaması ile değişime uğradığını göstermektedir. Bu yeni duruşun mekanik ihtiyaçları, beraberinde kalça kaslarının ve bel açısının değişimini de getirmiştir. Ancak bu değişim kadın ve erkek kalça yapısında farklı yönlerde ortaya çıkmış. Östrojenin kalça bölgesinde yağlanmayı desteklemesi, hamilelik ve doğum yapmayı kolaylaştırmak için kemik yapısının genişlemesi , kadınlarla kalçaların genişlemesine yol açmış. Feminite ve fertiliteyi sembolize eden geniş kalçalar her dönemde erkeklerin tercihi olmuş. Modern erkekler için bile bu arkaik sembol bilinç altında eş seçmede tercih sebebi olmaya devam etmektedir. Buradan yola çıkarak geniş kalçalı kadınların eş bulmada ve gebe kalmada daha şanslı oldukları için bu fiziksel özelliğin doğal seleksiyonla evrimsel süreçte öne çıktığını söyleyebilir miyiz?

DEVAMI...