Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Blog

EN SEKSİ DOLGU - DUDAK DOLGUSUYeni nesil dolgularla doğal ve dolgun dudaklara sahip olmak mümkün..

Çekici bir yüzde, gözlerden sonra en belirleyici bölüm dudaklardır. Bayanlarda yapılan dijital yüz çalışmalarında, dudak alanının % 50 oranında arttırılmasının o yüzün çekiciliğini arttırdığı gösterilmiştir. Yine benzer çalışmalarda bayanlarda yüzdeki kırmızılık kontrastının artması seksiliği arttırmaktadır. O zaman daha çekici ve seksi görünmeye giden en kısa yol bir dudak dolgusu olabilir mi ? Olabilir ama ölçüyü kaçırmamak ve doğallıktan uzaklaşmamak kaydıyla !

Aşağıda ikisi de dolgun ama yapı olarak birbirinden farklı iki dudak görüyorsunuz.

EN SEKSİ DOLGU - DUDAK DOLGUSU

Bunlardan sağdaki daha büyük ve daha kırmızı olsa da hem form hem de renk açısından suni durduğu için diğeri kadar çekici değil. O zaman dudak dolgusu ile dudak büyütmede belli anatomik oranlara sadık kalmamız gerekmekte. İdeal olarak üst dudak yüksekliği 1 birimse alttaki de 1.6 birim olmalıdır (altın oran). Üst dudağın alta eşit veya daha büyük olması hemen her zaman itici gelir.

EN SEKSİ DOLGU - DUDAK DOLGUSU

Yukardaki resimde ise dudak dolgusu yaparken dudağı nasıl değerlendirdiğimiz görülmektedir. Dudakları dikey olarak üçe, sonra da her dudağı yatay olarak üçe bölüp toplam 18 bölüme ayırıyoruz. Dudak kontürü yapılan çizgiler de yatay bölümlerden en dıştakilerini oluşturuyor. İlk olarak önden bakışta her dudağın hangi kısmın büyütülmesi gerektiğine karar veriyoruz. Bütün bölümler eşit miktarlarda mı, sadece orta kısımlara mı, daha çok yanlara mı? Bölgelere yapılan enjeksiyon miktarı değiştirilerek istenen etki sağlanabiliyor. Daha sonra her dudak yandan inceleniyor. Yandan bakıldığında her dudağın en öne çıkan - bombe- kısmının 2. bölüm olması gerekiyor. Mesela kontür çizgisi zaten öndeyse buraya dolgu yapılmıyor. Ayrıca genel olarak üst dudağın alta göre daha önde olması isteniyor.

Dolgu yapılmadan önce anestetik bir krem sürülerek 20 dakika bekleniyor.

Dudak dolgusu uygulamanın en iyi yolu kanül dediğimiz ince uzun metal çubuklar kullanmak. Bunların uç kısımları künt olduğu için işlem sonrası kanama ve morarma ihtimali çok düşük. Ayrıca uzun oldukları için tek hat şeklinde uygulamalara imkan tanıyor.

EN SEKSİ DOLGU - DUDAK DOLGUSU

Kanülün ucu keskin olmadığı için direkt cilt altına sokulamıyor. Önce giriş yerine benzer kalınlıkta iğne ile girilerek küçük bir delik açılıyor. Daha sonra o delikten kanül sokulup cilt altında istenilen yöne ilerletiliyor. Bu sırada takılma, yırtılma gibi hisler duyulsa da iğne ile yapılan işlemlere göre çok daha az ağrıtan bir yöntem.

Dudak dolgularının çoğunda anestezik maddeler de var. Dolgu yapılırken bunların etkisi ile uyuşma hemen başlıyor.

EN SEKSİ DOLGU - DUDAK DOLGUSU

Dudak dolgusu ile sonuç hemen alınıyor ancak dudaklar her türlü manipülasyona karşı çok hassas ve daha dolgu yapılırken şişmeye başlıyorlar. Bu travmatik şişmeye dolgunun içindeki hyalüronik asitin su çekmesi de eklenince ilk birkaç gün beklenenden daha büyük dudaklarınız olabilir. Ertesi gün başlanan masajlarla hem şişler indiriliyor hem de şekillendirme sağlanıyor.

Dudakların çok hareketli bir yer olması nedeni ile buradaki dolgular diğer bölgelere göre daha kısa süreli kalıyor. Ayrıca herkesin hyaluronic asiti eriten hyalüronidaz enzimi seviyesi de birbirinden farklı olabiliyor. Ortalam etki süresinin 10 ay olduğu, ama bunun 8 ile 14 ay arasında değiştiği söylenebilir.

Dudakta üç farklı yoğunlukta hyalüronik asit dolgusu kullanılabilir:

  • Şekilli dudaklar için daha yoğun dolgular - bunlar dudaklarınızı daha diri gösterir ama ellendiği zaman farkedilme riski vardır.
  • Dolgun dudaklar için orta yoğunlukta dolgular - bunlarla yumuşak etli dudaklara sahip olabilirsiniz ve ellemekle anlaşılmaz
  • Dudak kontörü ve dudak çevresindeki kırışmalar için yapılan düşük yoğunluklu dolgular - bunların daha çok nemlendirici benzeri etkisi vardır.

Hyalüronik asit dudak dolguları konuşmanızı veya öpüşmenizi etkilemez. Hissizlik ve sertlik yaratmaz. Diğer dudak büyütme yöntemlerine göre daha az risklidir. Dudakta kalıcı dolgu kullanılması halinde allerjik reaksiyon riski artar. Böyle bir reaksiyon olduğunda sıvı kıvamlı olduğu için dolguyu tamamen geri almak imkansızdır. Olabildiğince boşaltılıp baskılayıcı tedaviler uygulanır.