Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

DİYET

Hande Seven Avuk - Diyet Nutrist

Estetik cerrahi operasyonu öncesi ve sonrasında nasıl beslenmeli?

Beslenme yara iyileşmesinde temel ve gerekli bir yaklaşımdır. Uygun beslenme takviyelerinin gereksiz komplikasyonların önlenmesinde ve yara iyileşmesini hızlandırmada etkin olduğu kanıtlanmıştır. Cerrahi işlemler öncesinde ve sonrasında basit ama önemli adımlarla maksimum etkiyi görebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme ve yeterli sıvı tüketimi mümkün olan en iyi sonucun elde edilmesini sağlar. Besleyici gıdalar ve yeterli sıvı tüketmek; vücutta toksinlerin hızla yok edilmesine, inflamasyonu (iltihap) minimuma indirmeye ve kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur. Operasyon öncesinde ve sonrasında uygun beslenme programını takip etmek vücudunuzun doğal iyileşme sürecini hızlandırır ve estetik sonuçlarınızı arzu ettiğiniz şekilde olmasını sağlar.

Diyetisyen Maide Tatlıyer, vücut şekillendirme operasyonlarında beslenme önerilerini aşağıda açıklamaktadır.

 • Meyve ve sebze tüketiminizi arttırarak hem antioksidan beslenmiş hem de lif tüketiminizi arttırmış olursunuz.
 • Yeterli miktarda A ve C vitamini kollajen üretimini tetikler, epitel ve kemik oluşumunu destekler ve iyileşme sürecini hızlandırır.
 • İşlenmiş karbonhidrat tüketimini sınırlayın. Enerji ihtiyacınızı daha az işlenmiş ve iyi lif kaynakları olan bulgur, kinoa, kahverengi pirinç veya buğday gibi tahıllardan karşılayabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası kas dokusu hasar görür ve onarıma ihtiyacı vardır. Yeterli miktarda protein tükettiğinizden emin olun ancak aşırıya kaçmayın, yeterli protein tüketimi vücut dokularının yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur. Kas kütlesini korumak ve geliştirmek, operasyon sonrası dokuların iyileşmesi için yumurta, yoğurt, balık, et gibi kaliteli protein kaynakları tüketin. Vejeteryanlar için ise kurubaklagiller, badem, tofu, soya, tempeh, seitan iyi birer seçenek olabilir.
 • İyileşme sürecini hızlandıran Omega-3 yağ asitlerinden zengin (balıklar, kuruyemişler vb.) gıdalar tüketin.
 • Vücutta yağlanmayı en çok etkileyen hormonlardan olan insülin seviyenizi dengede tutmak için, size uygun porsiyonlarda az ve sık beslenin. Ayrıca, bu şekilde dengeli beslenmek iştah kontrolünüzü sağlayacaktır.
 • İşlenmiş ve rafine gıdalardan uzak durun.
 • Sağlıksız yağlardan (margarin, kızartılmış yağlar vb) uzak durun.
 • Şeker ve tuzdan kaçının. Tuz yerine lezzet için baharat kullanabilirsiniz. Ayrıca zencefil, zerdeçal, kırmızı biber, köri gibi bazı baharatlar ameliyat sonrası iyileşmeye yardımcı olacak anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
 • En sağlıklı yemeği, yanlış bir pişirme yöntemi kullandığınızda size yarardan çok zarar verecektir. Bu nedenle, yemeklerinizi fırında, buharda veya haşlama olarak tüketmeye çalışın.
 • Operasyon sonrası vitamin takviyelerine gerek duyulabilir sizin için neyin uygun olduğunu belirlemek için bir uzmandan yardım almalısınız.
 • Kan dolaşımını olumsuz etkilediği ve iyileşmeyi geciktirdiği için sigara ve alkolden uzak durun.

Estetik operasyon öncesi ve sonrası sağlıklı bir beslenmenin amacı, iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve başarıyı arttırmaktır. Bu nedenle sağlıklı beslenmeyi benimseyerek, ameliyattan çok daha iyi sonuçlar elde etmeniz ve bu sonuçların kalıcı olmasını sağlamanız mümkündür.

Dyt. Maide Tatlıyer

Nutrist Beslenme ve Diyet Merkezi