Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Blog

GÖZALTI IŞIK DOLGUSU İLE ALT GÖZ KAPAĞI AMELİYATINIZI ERTELEYİNBirisinin yaşını yüzüne uzaktan tahmin edebilir misiniz ? Evet. Bu konuda bize yardımcı olan 2 anatomik deformite var: Birisi gıdığın sarkması, ikincisi göz altı torbalarının ortaya çıkması. Bunlar varsa o kişi en az 35 var demektir ! Alt göz kapaklarındaki torbalanmalar 40 yaş üzerinde hemen herkeste rastlanılan bir problem. Hatta genetik sebeplerde çok daha erken yaşlarda da bu sorunla karşılaşmak mümkün. Yüzümüzü yorgun gösteren bu torbaların tek çaresi son zamanlara kadar bir göz kapağı ameliyatı idi.

Gözlerimiz bir yağ yastıkçığı içersinde adeta havada asılı şekilde duruyorlar. Alt ve üst göz kapaklarımızda bu yağların dışarı taşmasını önleyen kalın perde şeklinde dokular mevcut. Yaşlanma ile özellikle alt kapakta burada bir esneme ortaya çıkıyor ve yağ dokuları dışarı doğru taşma yapıyor. Buna ek olarak yine aynı yaşlarda yanaklarımızın hafif aşağıya düşmesi bu torbanın hemen altında bir çukurluğun ortaya çıkmasına yol açıyor. Tear trough – göz yaşı oluğu da denilen bu çukurluk ve üst kısmındaki torbalanma, birbirlerinin daha da kötü görünmesine yol açıyorlar. Zira torbanın etkisi ile çukurluk gölgede kalıyor ve daha derin görünüyor. Morluk olarak izlenen bu gölgelenme zamanla pigmentasyonla gerçek bir morluğa dönüşüyor.

Alt göz kapağındaki bu sorunu kalıcı olarak çözmek ameliyatla mümkün. Ancak bu ameliyatın iyileşme evresi için en az 10 gün ayırmanız gerekiyor. Ameliyattan çekinen veya vakti olmayanlar için son 5 yıldır yeni bir çözüm imkanı söz konusu: göz altı ışık dolguları. Göz yaşı oluğunun içine yapılıp burayı yükselterek torbanın yanakla birleşmesini ve kamufle olmasını sağlıyor. Hyalüronik asit içeren bu dolguların hem daha iyi yayılıp belli olmaması, hem ciltle bütünleşen rengi diğer dolgulardan ayrılmasını sağlıyor. Işık dolgusu denmesinin sebebi ise içeriğindeki çinko ve bakır elementleri sayesinde morluğu nötralize etmeleri. Bu dolguların şimdi ikinci nesli elimizde ve bunlar daha da iyi doku uyum performansı sergiliyorlar. Genellikle 1 cc lik tek bir dolgu göz altındaki yorgun ifadeyi bir göz kapağı ameliyatını erteleyebiliyor. Birkaç gün masaj yapılarak dağıtılması gerekiyor. İyi yapıldığında genellikle bir sorun yaşanmıyor. En sık rastlanan problem ise yüzün şiştiği durumlarda dolgunun biraz belirginleşmesi. Nadiren uzun süren şişliklerle karşılaşılabiliyor.

Göz yaşı oluğunu kaybetmek için diğer bir alternatif ise yağ enjeksiyonu. Ancak bu da bir ameliyat ve buraya konan yağlar kilo alıp vermekle hacim değiştirebiliyorlar.

Sağlıklı güzellik, güvenli estetik yeni yılda da sizlerle olsun.

Şalom Dergi'sindeki sayfamızı görmek için tıklayınız...