Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

YÜZ ESTETİĞİ

Ferit Demirkan - Kemik Yapının Belirginleştirilmesi

Yüz kemiklerinin yapısı yüzümüzün şeklini belirleyen temel yapıdır. Orantılı ve düzgün bir kemik yapısı yoksa güzel bir yüz elde etmek imkansızdır. Yüz kemiklerinin yapısı ayrıca feminen ve maskülen görüntüyü de belirler.

Yüz kemiklerinin iyi gelişmediği veya orantısız olduğu durumlarda kemik benzeri implantlarla önemli noktalara müdahale edilebilir.

  • Elmacık kemikleriniz çökük ise
  • Dişlerde sorun olmadan çene ucunuz küçük veya geride ise
  • Çeneniz dar önden görünüyorsa
  • Orta yüz kısmında gerilik varsa

aşağıdaki müdahalelerden birine aday olabilirsiniz.

Kemik üzerinde silikon ve karbontetrofloroetilen (Medpor®) implantlar kullanılmaktadır. Medpor® beyaz renkli , sert ama kesilip şekillendirilebilir gözenekli yapıda bir implanttır. Bölgeye göre önceden şekillendirilmiş şekilde paketlenip satılır. Vidalarla kemik yapıya tutturulabilir. Üzerindeki gözenekler çevre yumuşak dokuyu içeri davet ederek ek bir sabitlenme imkanı doğurur.

Ferit Demirkan - Kemik Yapının Belirginleştirilmesi

Silikon implantlar ise kemiğe tutturulamadıkları ve çevre dokuyla birleşemedikleri için stabil implantlar değildir. Bir süre sonra kondukları yerde hareket etmeye başlayabilirler, hatta parçalanabilirler. Bu nedenle kemik yapının belirginleştirilmesinde artık çoğunlukla (Medpor®) implantlar kullanılmaktadır.

Genel anestezi gerektiren bir ameliyattır. Ağız içinden yapılan kesilerden girilerek yapılır. Seçilen implantlar yerine yerleştirilir ve vidalarla alttaki kemiğe tutturulur. Bir gece hastanede kalınır. Ameliyat sonrası ağrılı değildir ancak dikişler nedeni ile yeme içmede kısıtlamalar yapmak gerekir. İyileşme süreci 3 haftadır.

  • Elmacık Kemiği Belirginleştirilmesi: Özellikle bayanların sevdiği bir ameliyattır. Feminenliği arttırır, yüzü yukarı kaldırır.
Ferit Demirkan - Kemik Yapının Belirginleştirilmesi
  • Yanak Belirginleştirilmesi: Orta yüz dediğimiz üst çenenin az geliştiği durumlarda yanaklar çökük görünür. Yandan bakıldığında yanaklar göz altında da geride kalmakta ve alt kapağa gereken desteği verememektedir. Bu kişilerde burnun görünümünde, üst dudağın yerleşiminde de sorunlar vardır. Alt göz kapaklarında erken döenmde torbalanmalar oluşur. Yanağa konan implantlar göz altındaki boşlukları giderir, yanakları yukarı kaldırır, yanak burun arasındaki katlantıyı azaltır. Yüze daha dengeli bir ifade kazandırır, çene - yüz ilişkisini orantılı hale getirir.
Ferit Demirkan - Kemik Yapının Belirginleştirilmesi
  • Çene Köşesi Belirginleştirilmesi: Önden bakıldığında çenenin dar olması erkekler için feminen bir görüntü yaratır. Köşeli ve geniş bir çene çok daha güçlü ve maskülendir. Kadınlarda böyle bir darlık tersine maskülen bir ifade yaratır, çünkü kadın yüzünde aranan özellik uzun ve düz bir yüz değil, oval veya kalp şeklinde bir profildir. Her iki durumda da çene köşesi belirginleştirmesi farklı amaçlarla ve farklı miktarlarda yapılır.
Ferit Demirkan - Kemik Yapının Belirginleştirilmesi
  • Çene Ucu Belirginleştirme: Bu işlem çene ucunun estetik olarak geride veya ufak kaldığı kişilerde yapılır. Çene ucu geriliği alt çene geriliğinden farklı bir durumdur. Alt çene geriliğinde alt ve üst dişler arasında kapanma sorunları vardır. Yeni nesil çene implantları kadın ve erkekler için farklı boyut ve şekillerde üretilmektedir. Erkeklerde daha köşeli bir implant seçilirken bayanlarda daha oval bir implant konabilir. Bu implantlar istenirse elektrikli zımparalarla kişiye uygun formlara da sokulabilirler.
Ferit Demirkan - Kemik Yapının Belirginleştirilmesi
Ferit Demirkan - Kemik Yapının Belirginleştirilmesi

Ameliyatın hemen ertesinde yüzde belirgin bir şişme beklenir. Bu şişlik 1 hafta içinde azalır ancak sonucun elde edilmesi için 6 hafta beklemek gerekir. İzler ağız içinde kalacağı için dışardan ameliyat olduğunuz anlaşılmaz.

Sonuç kalıcıdır.

Medpor® implantların enfekte olmamasına dikkat etmek gerekir. Zira enfeksiyon olursa bunu antibiyotikle tedavietmek mümkün olmaz ve implantı çıkarmak gerekebilir.

Ameliyat sonrasında diyete dikkat edilmezse ağız içindeki dikişlerde açılmalar olabilir.

Fiyatlar kaç implant konacağına ve hem de seçilecek hastaneye göre değişmektedir. Bu nedenle lütfen 0 212 268 2091 veya 0 530 512 0204 nolu telefonlardan Demirkan Clinic'i arayınız veya info@feritdemirkan.com hesabına mail atınız.