Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

YÜZ ESTETİĞİ

Ferit Demirkan - Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak problemi doğuştan gelen bir şekil bozukluğudur. Anne karnında kulak gelişimi sırasında kulağın özellikle üst yarısının arkaya doğru bükülmesinde eksiklik olmasından kaynaklanır. Bazı kulaklarda buna ilaveten çanak şeklindeki kısımda da aşırı büyüme olabilir. Bu tür problemler çocukların arkadaş çevrelerinde sıkıntılar yaşamalarına sebep olabildiği için ameliyat kulağın neredeyse yetişkin boyutlarına eriştiği 7 yaş civarında yapılmaktadır.

  • Büyük ve kepçe kulağı olan,
  • 7 yaş ve üzeri kişiler bu ameliyat için uygundur.

Kepçe kulak ameliyatında sayısız teknik tanımlanmıştır. Ancak önemli olan kalıcı bir sonuç veren tekniğin seçilmesidir. Bizim uyguladığımız teknikte kulağın arkasından girilerek kulak kıkırdağı arkaya doğru katlanmakta ve kalıcı dikişlerle uygun açıda tespit edilmektedir. Eğer kulağın orta kısmındaki çanakta da aşırı büyüklük varsa bunun yan tarafından yarımay şeklinde bir parça çıkarılarak kepçe genişliği daraltılmaktadır.

Çocuklarda bu ameliyatın genel anestezi altında yapılması gerekir. Yetişkinlerde ise isteğe bağlı olarak lokal anestezi ile de işlem yapılabilir.

Kulak içinde kan toplanmaması için basit bir dren konur ve bu dren 1-2 gün içinde çıkarılır. Dikişler 1 hafta sonra alınır. İzler kulak arkasında kaldığı için farkedilmez.

Ameliyat öncesinde dikkatli bir fotoğraflama ve kulakla ilgili ölçümlerin yapılması gerekir.

Sonuç anında ortaya çıkar ancak kulağın yeni verilen şekilde kalması için 15 gün bir kafa bandı ile gezilmesi gerekmektedir. Yine bu süre içinde kulağın üzerine yatmamak gerekir. Kalıcı sonucun elde edilmesi için 6 hafta geçmesi gerekir.

Sonuç kalıcıdır. Çok nadiren kısmi bir nüks ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda tekrar ameliyat gerekir.

Ameliyat bölgesinde enfeksiyon ve kan toplanması olması gibi sorunlar nadir ama korkulan problemlerdir.

En sık rastlanan sorun asimetrilerdir. İki kulak arasında zaten doğuştan gelen farklar olabilir. Ameliyatta kulak katlantısı konusunda tam bir simetri elde edilse bile bazen iyileşme sırasında bir taraf hafif açılırsa yine bir fark ortaya çıkabilir.

Uzun vadede nüks olması da yine nadir rastlanan problemlerdendir.

Ameliyat olduğu anlaşılmaz.

Fiyatlar hem mevcut problemin büyüklüğü, hem ameliyat tipi, hem anestezi şekli, hem de seçilecek hastaneye göre değişmektedir. Bu nedenle lütfen 0 212 268 2091 veya 0 530 512 0204 nolu telefonlardan Demirkan Clinic'i arayınız veya info@feritdemirkan.com hedabına mail atınız.