Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Blog

CİLTTEKİ LEKELERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

CİLTTEKİ LEKELERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Estetik amaçlı başvuruların nedenleri arasında birinci sırayı alan cilt lekeleri giderek artan bir sıklıkta görülmektedir. Bunun sebebi ise hem çok güneşli bir ülkede yaşamamız, hem de kozmetik işlemlerin ehil olmayan ellerde yapılma oranının artmasıdır. Lekeyi tedavi etmeyi hedefleyen yöntemlerin bizzat kendileri bile yukarıdaki bu iki sebepten ötürü yeni lekelerin kaynağı olabilmektedir.

Lekelerden kurtulmak mümkün mü?

Tıpta her konuda olduğu gibi leke tedavisinde de önleyici tedbirler çok önemlidir. Ciltte lekelerin hangi durumlarda ortaya çıktığını bilirsek bunlardan kaçınmanın yollarını da bulabiliriz.
Leke oluşumu temel olarak 2 kategoride değerlendirilmektedir:

1. Enflamasyon Sonrası Hiperpigmentasyon - Her türlü ameliyat, travma, cilde uygulanan ve kızarıklık-soyulma yaratan kozmetik işlemler (peelingler, roller uygulamaları, fraksiyonel lazer ve IPL uygulamaları, vb), egzama, akne, akut yanıklar sonrasında ortaya çıkan lekelere verilen isimdir. Bu lekeler hem erkeklerde hem de kadınlarda aynı sıklıkla görülür ve asimetrik bir dağılım gösterirler. Cilt içinde oluşan enflamasyonun o bölgede pigment üreten hücreleri stimule etmesi sonucu gelişir.

2. Melazma - Çoğunlukla kadınlarda görülen, estrojenin yükseldiği durumlarda ortaya çıkabilen simetrik lekelerdir. Hamilelik, doğum kontrol hapları gibi estrojen içeren hapların kullanılması, diğer hormonal tedaviler melazmaya sebepolur. Daha çok koyu cilt tonuna sahip kişilerde görülür.

Enflamasyon sonrası hiperpigmentasyondan korunmak mümkündür

Öncelikle yukarıda sayılan işlemlerden sonra etkin bir güneş koruması yapmak ön temel önlem olabilir.

Zira ultraviyole ışınları da pigment hücrelerini ayrıca stimule etmektedir. Bunun yanında hassas ciltlerde, ameliyat veya işlem öncesi pigment hücresi baskılayıcı veya renk açıcı bir tedavi verilmesi de çok etkili bir önlemdir. Bir diğer korunma önlemi ise kozmetik uygulamaları; cihazları, ayarlarını, kimyasal dozlarını ve uygulama yöntemlerini iyi bilen hekimlere yaptırmaktır.

Melazmada ise korunma çok daha zordur. Güneşten korunma, antioksidanlar, renk açıcılar kullanılsa ile lekeler ortaya çıkabilir ve çıktıktan sonra bunlardan kurtulmak mümkün olmayabilir.

Alınan önlemlere rağmen lekeler ortaya çıkmışsa yapılabilecek tedaviler şunlardır:

Enflamasyon sonrası hiperpigmentasyonda lekeler bazen kendiliğinden geçer veya hafifleyebilir. Geçmiyorsa hem pigmente olmuş cildi soyucu, hem de yeni pigment üretimini baskılayıcı tedavilerle renk açılabilir. 4-6 haftalık baskılayıcı bir tedavi sonrası fraksiyonel lazerle lekeli cildi soymak en etkin tedavi yöntemidir.

Bunun dışında kontrollü peelingler ve IPL tedavileri de işe yarayabilir. Ancak bu işlemlerin güneşin az olduğu kış aylarında yapılması ve sonrasında ise güneşten korunma konusunda bir davranış değişikliği geliştirilmesi gereklidir. Aksi takdirde lekeler yeniden geri gelebilir.

Melazma ortaya çıktıktan sonra yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Sürekli uygulanan baskılama-soyma tedavileri ve güneşten korunma ile bir miktar kontrol altına alınabilir ve kalan lekelere kamuflaj makyajları uygulanabilir.

Sağlıklı güzellik, güvenli estetik sizlerle olsun.

Şalom Dergi'sindeki sayfamızı görmek için tıklayınız...