Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

YÜZ ESTETİĞİ

Ferit Demirkan - Yüz Germe Estetiği

Yüzde yaşlanma dört farklı kategoride gerçekleşmektedir:

  • Cildin yaşlanması- matlaşma, kalınlaşma, lekeler, ince kırışıklıklar
  • Cilt altı yağ dokusunun erimesi - yüzde çökmeler
  • Mimik çizgilerinin oluşumu - kaz ayakları, kaş çatıklığı, alın çizgileri
  • Yüzün sarkması - düşen kaşlar, yanaklar, bozulan çene konturu, boyunda gevşeme

Yüz germe, yüzün sarkmasına karşı uygulanan çok etkin ve kalıcı bir cerrahi girişimdir. Ancak gençleştirme bakımından tam bir sonuç alınabilmesi için diğer kategorilerdeki sorunların da farklı tekniklerle giderilmesi gerekir.

Yüzünüzde belirgin sarkma varsa siz de bir aday olabilirsiniz.

Sarkmayı nasıl farkedersiniz ?

  • Kaşlarınız düşmüşse
  • Yanaklarınız daha aşağıda ve bu nedenle burun kenarı ile ağız kenarı arasındaki katlantınız belirginleşmişse
  • Çenenizin iki yanında konturu bozan sarkmalar varsa
  • Boynunuzda sarkma ve dikey bantlar varsa

Bu sorunlar 30'lu yaşların ortasından itibaren yavaş yavaş ortaya çıkar ve başlangıçta cilt sıkılaştırıcı işlemler (Ulthera®, Scarlet® gibi), dolgular veya iple askı yöntemleri ile tedavi edilebilir. Ancak özellikle 50 yaş sonrasında bu yöntemler yetersiz kalmaya başlar ve cerrahi olarak yüz germe gerekir.

Yüz germe ihtiyaca göre farklı tekniklerle yapılabilir:

Orta yüz germe: Eğer sadece yanak bölgesinde sadece bir düşme varsa ve ciltte sarkma yoksa (yani cilt çıkarmak gerekmiyorsa) yapılır. Endoskopik olarak şakak bölgesinden veya alt göz kapağından girilerek yapılır. Bu ameliyatta aynı anda kaş asma da yapılabilir. İz kalmaz. Genelde 35-45 yaş arası kişiler için uygundur.

Kısa İzli Yüz Germe (Mini Facelift veya Short Scar Facelift): Orta yüzdeki düşmenin biraz daha belirgin olduğu durumlarda yapılır. Sadece kulak önünde kalan kısa bir kesi ile yanak ve ağız köşesi yukarı çekilir. 40-50 yaş arası çok kilolu olmayan, çok fazla cilt sarkması olmayan kişiler için uygundur. Boyuna etkisi yoktur.

Tüm Yüz Germe: Daha ileri yaşlarda belirgin cilt sarkması olan kişilere uygulanır. Şakaklardan başlayıp kulak önüne inen, oradan kulak arkasına ve saçlı deri içersine uzanan bir kesi yapılır. Kaş, orta yüz, boyun gerilir. Germe işlemi cildi değil, onun altında yer alan SMAS denen bir başka tabakayı çekerek yapıldığı için sonuç kalıcıdır. Bazen çene altından küçük bir kesi yapılarak boyun germe işlemleri önden desteklenir. Bazen yağ enjeksiyonu ve üst kapak ameliyatları ile kombine edilebilir.

Kapsamlı bir ameliyat olduğu için genel anestezi almanız önerilir. Ameliyat tipine göre 3 - 4 saat sürebilir. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınır. Kanı dışarı almak için konan drenler 2-3 günde çekilir. Dikişler 5. Günde alınır. Yüzünüzdeki ödem ve morluklar 1 hafta - 10 gün sürebilir. Bu süreçte soğuk jeller ve bandaj uygulanabilir.

Eğer sigara içiyorsanız bu ameliyat çok riskli hale gelebilir. O nedenle sigarayı ameliyattan en az 2 hafta önce tam olarak bırakmanız ve sonrasında da 2 hafta daha kullanmamanız gerekir. Sigara ciltte kayıplara ve dikiş açılmalarına yol açmaktadır. Aspirin tarzı kan sulandırıcı alıyorsanız bunu da 10 gün önce kesmelisiniz. Tansiyonunuz varsa bunun iyi bir şekilde kontrol edilmesi ameliyat sonrası cilt altında kan toplanmasını önler. Kalp sorunlarınız varsa ameliyat açısından gereken testleri yaptırmanız önemlidir.

Ameliyat sonrası ödemi azaltmaya yönelik diyete 1 hafta önce, özel homeopatik haplara 1 gün öncesinden başlamanız önerilir.

Ameliyatınızın sonrasında farkı hemen farkedebilirsiniz ancak yüzünüzdeki ödemin çözülüp sonucun oturması 3. haftada başlar, 2. aydan sonra netleşir. Bu dönemde lenf drenajı masajı yaptırabilirsiniz.

Yüzünüzle ilgili yapılması gereken diğer gençleştirme işlemleri varsa bunlara 3. haftadan sonra başlanabilir. Ek işlemler arasında en önemlisi gerilen cildin kalitesini arttıracak uygulamalardır. Bunlar botoks, fraksiyonel CO2 lazer + PRP uygulamaları, Scarlet®, peeling işlemleri, fibroblast enjeksiyonları şeklinde olabilir. Ortaya çıkan gençleşme yüzün ve ameliyatın tipine göre 5-15 yıl arasında olur.

Germe ile elde edeceğiniz kazanımlar kalıcıdır ancak zaman ilerlemeye devam etmektedir. Dolayısı ile saati 5-15 yıl geriye aldığınızı düşünebilirsiniz.

Bu ameliyatta kanama, cilt altında kan toplanması, cilt nekrozu, uzamış ödem, leke kalması, asimetri oluşması, yara izlerinin belirgin olması, yüz sinirlerinde hasar ortaya çıkması gibi komplikasyonlar olabilir, ancak iyi bir ameliyat öncesi hazırlık ve güvenli bir cerrahi teknikle bunlar minimize edilebilir.

Ortaya çıkan gençleşme çarpıcı olduğu için çevrenizdekiler bir şeyler yapıldığını farkederler. Onun dışında iyi yapılmış bir ameliyatta izler belirgin değildir. Sadece aynı ameliyatı geçirmiş kişiler izleri farkedebilir.

Fiyatlar hem mevcut problemin büyüklüğüne, hem ameliyat tipine, hem anestezi şekline ve hem de seçilecek hastaneye göre değişmektedir. Bu nedenle lütfen 0 212 268 2091 veya 0 530 512 0204 nolu telefonlardan Demirkan Clinic'i arayınız veya info@feritdemirkan.com adresine mail atınız.