Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

YÜZ ESTETİĞİ

Göz Kapağı Estetiği - Estetik İşlemler

Yaşlanma ile üst göz kapakları sarkar, alt göz kapaklarında ise torbalanma ve kırışıklıklar oluşur.

Üst Göz Kapağı Estetiği

Çok basit bir işlemdir, lokal anestezi altında bile yapılabilir. Üst kapakta sarkan kısım elips şeklinde kesilip alınır ve dikilir. Üst kapakta yağlanma olan durumlarda deri çıkarıldıktan sonra yağlı dokular da alınabilir. Sürekli kaş çatma şikayeti olanlarda yine bu işlem sırasında üst kapaktan girilerek kaş içindeki çatmaya sebep olan kaslar kesmek ve kalıcı bir botox etkisi yaratmak da mümkündür.

Ameliyat sonrası dikişler 5 gün sonra alınır. Oluşan ödem bir kaç hafta sürebilir. Sonuç 1 ay sonra alınır. Morluk ve minimal asimetriler dışında önemli bir komplikasyon yaşanmaz.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağı yerçekimine karşı ayakta durması gerektiği üst kapağa göre daha sorunlu bir bölgedir. Yaşlanma ile sadece balonlaşma ve kırışma oluşmaz, kapağın gerginliği de azalır. Şayet bu dikkate alınmadan alt kapak estetiği yapılırsa ameliyat sonrasında kapağın aşağı doğru açılması şeklinde (ektropion) komplikasyonlar çıkabilir.

Ameliyat genel anestezi altında alt kapak kirpik diplerinden yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Bu şekilde kesi izi pek farkedilmez. Buradan balon yaratan yağ kesesine ulaşılır. Bu kese açılarak yağlar serbestleştirilip balonun hemen altındaki çukur bölgenin altına çekilerek buraya tespit edilir. Eskiden bu yağlar çıkarılıp atılıyordu ama artık balonun altındaki tear trough denilen derin çizgiyi onarmak için kullanılıyor. Daha sonra fazla deri çıkarılır, eğer alt kapak gevşemişse yanlara doğru gerilir ve dikişlerle kapatılır. Orta yüzün düşük olduğu kişilerde alt kapak ameliyatı sırasında orta yüz de dikişlerle kaldırılıp gözün altındaki kemiğin kenarına asılır.

Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer. Ameliyat sonrası şişlikler ve morluklar olabilir. Üçüncü haftadan sonra kapaklarda gerginlik ve aşağı doğru çekme hissedilebilir. Ancak bu durum geçicidir. Sonucun alınması 5 hafta kadar sürer. Ancak etki kalıcıdır.