Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

DİYET

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası Beslenme Önerileri

Yumuşak Gıdalar Tüketin

Ameliyat sonrası anestezi ve diğer ilaçların etkisiyle açlık hissedebilirsiniz. Hafif ve yumuşak gıdalar işlem sonrası için idealdir. İlk gün meyve suyu ve çorba (sıcak veya soğuk olmamalı) gibi sıvı beslenebilirsiniz. Sonrası için ise birkaç gün yoğurt, yulaf ezmesi, çorba gibi yumuşak gıdalar tercih edin.

Yemeklerin Sıcaklıklarına Dikkat Edin

Cerrahi işlem sonrası yiyeceklerin sıcaklığı konusunda dikkatli olmalısınız. Çok sıcak veya çok soğuk gıdalar sizi rahatsız edebilir aynı zamanda sıcak yiyeceklerin buharından kaçınılmalıdır.

Aşırı Çiğnemeden Kaçının

Ameliyat sonrası hapşırma öksürme gibi eylemlerden kaçınmak gerekir. Aynı şekilde fazla çiğneme hareketleri burundaki kemikler ve dokular iyileşme aşamasında olacağı için burun şekillenmesini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden sakız, biftek, kuruyemiş gibi yiyeceklerden bir süre uzak kalınması gerekir.

Tuz Tüketimine Dikkat!

Burun ameliyatı sonrası ödem ve şişlik gibi etkiler olacaktır. Bu dönemi daha hızlı ve sağlıklı atlatabilmek için yemeklerinize ilave tuz eklemekten kaçınmalısınız. Ayrıca peynir, zeytin gibi tuz oranı yüksek besinlerde bir süre tuzsuz olanlar tercih edilmelidir.

Alkol, Kafein ve Sigaradan Kaçının!

Alkollü ve kafein içeren içecekler işlem sonrası bir süre tüketilmemelidir. Alkol kanama riskinizi arttırabilir ve doku altında şişlik yapabilir. Ayrıca sigara, puro, pipo gibi nikotin içerikli ürünlerden de uzak durulmalıdır. Kan dolaşımını olumsuz etkileyerek iyileşme sürecini ve sonuçlarını etkiler.

Dyt. Maide Tatlıyer

Nutrist Beslenme ve Diyet Merkezi