Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği kemik yapıları değiştirmeden ve kırmadan sadece burun ucundaki sorunları düzeltmek için yapılan bir ameliyat türüdür. Kemik yapısı normal, burun sırtında kemer veya eğrilik olmayan hastalarda aşağıdaki değişiklikleri yapmak için uygun bir seçenektir.

  • Burun ucunun inceltilmesi
  • Burun ucunun kaldırılması
  • Burun ucunda açı değiştirilmesi
  • Burun ucunun öne getirilmesi (projeksiyon artışı)
  • Burun deliklerindeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi
  • Burun kanatlarındaki fazlalığın giderilmesi
  • Daha önce burun ameliyatı geçirmiş hastalarda burun ucu problemlerinin düzeltilmesi
  • Septum eğriliklerinin düzeltilmesi

Burun ucu estetiği tam bir burun estetiği ameliyatına göre daha kolay ve hızlı bir iyileşme periyodu içerir. Kemiklerin kırılmaması daha az kanama, şişlik ve morluk yaratır. Burun sırtında alçı veya plastik kalıp kalma süresi kısalır. İşe dönüş daha hızlı olabilir. Kemik kırılması ile ilgili riskler ortadan kalkar.

Burun ucundaki problemin tipine bağlı olarak çeşitli kıkırdak eklemeler (greftler) veya dikişler kullanılarak burun şekillendirilebilir. Fazla dokular eskiye oranla daha fazla muhafaza edilmekte ve başka alanların güçlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu bölgeye yine burun ucu(açık teknik) veya burun içinden (kapalı teknik) yapılan kesilerle ulaşılabilir. Uygulanan greftlerle ilgili örnekler aşağıda verilmiştir

Burun Ucu Estetiği Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 1.Burun ucunun daha belirgin hale getirilmesi için kullanılan bir kıkırdak ekleme (yeşil) örneğiBurun Ucu Estetiği Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 2.Burun kanatlarındaki genişliği azaltmak için eskiden kesilip atılan bölüm (sağda kırmızı noktalı çizginin üzerinde kalan kısım) artık alt parçanın altına kaydırılmakta, burun ucu daraltılırken burun kanatları da güçlendirilmektedir (solda).

Burun Ucu Estetiği Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 3.Burun kanatlarının zayıf veya çentikli olduğu durumlarda, kanatları güçlendirmek ve daha oval bir şekil kazandırmak için uygulanan kıkırdak ekleme örneği (yeşil). Bu kıkırdak ekleme kemiğe kadar uzandığı için burun ucunu da kaldırmaktadır.

Burun Ucu Estetiği Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 4.Burunda nefes darlığı ve burun ucunun fazla kalkık olduğu durumlarda uygulanan kıkırdak ekleme (yeşil). Bu şekilde burun ucu aşağı ve öne doğru uzatılabilir. Yan duvarlarla septum arasına kalan kısım ise havayolunu genişletir.

Burun Ucu Estetiği Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 5.Dudak –Burun arasındaki açının çukur olduğu durumlarda burayı doldurmak – yükseltmek için kullanılabilecek bir kıkırdak ek (yeşil).

Burun Ucu Estetiği Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 6.Burun delikleri arasındaki bölümün güçlendirilmesi ve daha belirgin hale getirilmesi için kullanılan kıkırdak ek (yeşil).

Burun Ucu Estetiği Nedir? - Burun Estetiği

Şekil 7.Burun ucunun inceltilmesi için kullanılan dikişler (ortada); aşağıda burnu yukarı kaldırmak için septumla burun kanadı kıkırdaklarının ayakları arasında uygulanan dikişler görülmektedir.