Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Uyluk Germe

Bacak iç yüzleri de vücuttaki gevşemeden ilk nasibin alan bölgelerdendir. Zira buradaki cilt çok daha incedir. Çoğunlukla selülitin de eşlik ettiği bu durumda liposuction veya LASER liposuction da sorunu çözmeye yetmez. Tek çare fazla deriyi yukarıya bacak içine doğru gererek fazla deriyi çıkarmaktır. Kesi izi bacakla perinenin birleştiği noktada kalır ve pek görülmez. Eğer sarkma çok fazla ise veya hasta mide küçültme ameliyatı geçirmişse bu sarkmayı sadece bacak arası bir kesi ile düzeltmek mümkün olmayabilir. Çünkü deri sadece aşağıya sarkmamış enine de genişlemiştir. Bu durumda bacak iç yüzüne dikey bir kesi yaparak bacak çapını da azaltmak gerekebilir.

Karında sarkması olan hastalarda uyluk iç yüzü germe ameliyatı sıklıkla abdominoplasti ile birleştirilir.

Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat 3-4 saati aşan bir süre alabilir. Ameliyat sonrasında drenler 4-6 gün kalabilir. Hastalar ameliyat sonrası 10 gün boyunca yürüyüşlerine dikkat etmeli ve merdiven çıkmamalıdırlar. 3 hafta boyunca bir korse giyilir.

En sık rastlanan komplikasyon dikiş bölgesindeki açılmalardır. O nedenle bu hastalarında sigara içmeyi 2 hafta öncesinden bırakmaları gerekir.

Bir başka komplikasyon ise tam bacak arasındaki katlantıda kalan izin zamanla aşağı bacak üzerine kaymasıdır. Bu durumda bikini giyerken izler görülebilir.