Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Blog

HAMİLELİK GENÇLEŞTİRİYOR !

Annelik Her Kadının Arzusu Ama Hamilelik Sürecinin Annenin Vücudunu Yıprattığına Dair Bir Al

Annelik her kadının arzusu ama hamilelik sürecinin annenin vücudunu yıprattığına dair bir algı söz konusu. İyi takip edilmeyen gebeliklerde yaşanan sorunlar, hamilelik sırasında alınan ve geri verilemeyen kilolar, memelerdeki büyüme ardından gelen sarkmalar, çatlak oluşumları ve gevşeyen karın kasları vücut algısındaki bu değişimi yaratan etkenler olabilir. Ara vermeden gebe kalmak ve doğum yapmak da vücut için zorlayıcı olabilmektedir.

Ancak hamilelik her zaman deformasyon yaratan bir süreç değil. Mesela hamilelik sırasında artan östrojen oranlarının cildi canlandırdığı, saçları ve tırnakları güçlendirdiği, artan cilt altı yağ dokusu ile daha yuvarlak ve feminen hatlar kazandırdığı da biliniyor. Doğumdan sonraki ilk aylara kadar uzanan bu değişiklikler aslında anne adaylarını daha güzel ve çekici hale getiriyor. Yine erkek eşler üzerinde yapılan çalışmalarda, hamilelik sürecinin eşlerin cinsel arzularını azaltmadığı, hatta ortaya çıkan durum erkekliklerinin bir ifadesi olduğu için bundan keyif aldıkları gösterilmiş.

Son yıllarda kök hücreler ve hamilelikle ilgili yapılan araştırmalar, gebelik sürecinin anneyi gençleştirdiği ve onardığına dair bulgular ortaya koydu. Çünkü hamilelik normalde olamayacak bir birlikteliğe imkan veriyor: aynı kan dolaşımı sistemini kullanan iki farklı canlı bir arada yaşıyorlar. Parabiosis denen bu durum iki canlı arasında hücre paylaşımına da imkan veriyor. Yeni gelişen fetüsün dokularında ve kanında bulunan kök hücreler bu 9 aylık süreçte annenin dolaşımına giriyor, hasar görmüş alanlar varsa buralara yerleşip onarılması gereken hücre tipine doğru da bir değişim gösteriyorlar. Bu sürecin özellikle karaciğer, kalp ve kas dokularında onarıcı bir etkisi olduğu saptanmış.

Peki annenin zaten kendisini onaracak kök hücreleri yok mu? Hamilelik tarzındaki bir parabiosisin önemi de burada ortaya çıkıyor. Zira yaşlanma kök hücrelerin sayısı ve kendini yenileme kapasitesindeki bir azalma sonucu ortaya çıkıyor. Hamilelikte dolaşımın paylaşıldığı ikinci canlı ise çok genç bir fetus. Onun genç kök hücreleri, annenin etkinliğini kaybeden hücrelerinin yerine geçip onarım işlerini üstleniyor. Dolayısı ile hamilelik adeta 9 aylık bir bakım süreci !

Fetüsün kök hücrelerinin annede izole edilmesinden önce de hamileliğin bazı hastalıklara iyi geldiği biliniyordu. Örneğin büyük bir çalışmada multiple skleroz hastalarında hamileliğin nüks oranlarını ve MR’daki santral sinir sistemi bulgularını azalttığı gösterildi. Yine pek çok farklı ırk üzerinde yapılan çalışmalarda son çocuğu geç yaşlarda yapmanın hayat süresini uzattığı tespit edildi.

Hamileliğin güzel etkileri var ama estetik anlamda ortaya çıkan olumsuzlukları gidermek mümkün mü?Mommy Makeover diye adlandırılan estetik girişimlerle bu sorunlar kolaylıkla giderilebiliyor. Zamanlama olarak doğumdan 2.5-3 yıl sonrası ideal. Tabii yakın zamanda yeniden bir çocuk yapmak planlanıyorsa onu da beklemek iyi bir fikir olabilir. Mommy makeoverda en çok yapılan işlemler karın germe ve meme toplama ameliyatları. Karın germe ameliyatı sırasında karın kasları plike edilerek içerden bir korse etkisi yaratılıyor, karnın gevşekliği azalıyor. Abdominoplasti ile çatlakların bir kısmından kurtulmak da mümkün. Kalanlar için fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi yapılıyor.

Meme toplama ameliyatları memenin sarkması ve üst kısımlarının boşalması nedeni ile yapılıyor. Süt bezlerinin önce büyüyüp sonra geri çekilmesi bu durumu yaratıyor. Bu sorunun emzirmekle çok ilgisi yok, emzirseniz de emzirmeseniz de biyolojik olarak bu büyüme-küçülme olayı gerçekleşiyor ve memeler sarkabiliyor. Sarkmanın derecesi cildin esnekliğine, annenin yaşına, sigara içip içmediğine bağlı. Çatlak gelişen ciltler yapıları bozulduğu için daha çabuk sarkıyor.

Hamilelik sonrası kalan kilolardan kurtulmanın en iyi yöntemlerinden birisi emzirmek. Kilonun dengelenmesi için emzirme sürecinin bitmesini beklemek gerekiyor. Eğer hala kilo fazlası varsa o zaman diyet ve spor devreye giriyor. Bölgesel yağ fazlalıkları varsa liposuction çok yardımcı oluyor. Yağlanma ile beraber ciltte gevşemeler de varsa o zaman lazer liposuction tercih ediliyor.

Sağlıklı güzellik, güvenli estetik sizlerle olsun.