Yukarı Çık
Prof. Dr. Ferit Demirkan
Prof. Dr. Ferit Demirkan +90 530 512 02 04

Blog

DARWINIAN AESTHETICS: KALÇALARDA DOĞAL SELEKSİYON

DARWINIAN AESTHETICS: KALÇALARDA DOĞAL SELEKSİYON

Antropologların yaptıkları araştırmalar, insanlarda kalça yapısının iki ayak üzerinde yürümenin başlaması ile değişime uğradığını göstermektedir. Bu yeni duruşun mekanik ihtiyaçları, beraberinde kalça kaslarının ve bel açısının değişimini de getirmiştir. Ancak bu değişim kadın ve erkek kalça yapısında farklı yönlerde ortaya çıkmış. Östrojenin kalça bölgesinde yağlanmayı desteklemesi, hamilelik ve doğum yapmayı kolaylaştırmak için kemik yapısının genişlemesi , kadınlarla kalçaların genişlemesine yol açmış. Feminite ve fertiliteyi sembolize eden geniş kalçalar her dönemde erkeklerin tercihi olmuş. Modern erkekler için bile bu arkaik sembol bilinç altında eş seçmede tercih sebebi olmaya devam etmektedir. Buradan yola çıkarak geniş kalçalı kadınların eş bulmada ve gebe kalmada daha şanslı oldukları için bu fiziksel özelliğin doğal seleksiyonla evrimsel süreçte öne çıktığını söyleyebilir miyiz ? Yani kadınların kalçaları insanın tarih sahnesine çıktığı son 50 bin yılda giderek büyüyor mu ? Teorik olarak evet ama bunu destekleyecek ölçümler maalesef elimizde yok. Ancak daha büyük kalçalara ulaşmak için kadınların bir bin yıl daha beklemeyecekleri kesin. Çünkü estetik cerrahi ile artık bir kaç saatte daha büyük ve daha şekilli bir popoya sahip olmak mümkün. Amerikan Estetik Cerrahi Derneği verilerine göre 2014’ten itibaren popo büyütme ve kaldırma ameliyatları estetik cerrahi girişimler arasında en hızlı büyüyen ameliyat tipi. Bu trendin ortaya çıkmasında popüler kültürün etkileri göz ardı edilemez ama güzel poposu olan bütün ünlülerin Güney Amerika kökenli olması ise sadece bir tesadüf değil. Bu konudaki ikon Shakira ama Jennifer Lopez, Eva Mendez, Rihanna diye saymaya devam edebiliriz. İlginç olarak dünyadaki en iyi popo estetikçileri de bu bölgeden. Çünkü en çok talep de yine oradan. Brezilya Poposu terminolojisini literature sokan Dr.Luiz Toledo, Güney Amerika ile popo estetiğinin ilişkisini araştırmış. Onun teorisi şöyle: Brezilya, köleliğin en son kaldırıldığı ülkelerden biri (1888). Dolayısı ile hep ortalarda ince bir gövdesi ama güçlü bir kalçası olan Afrikalı kadınlar bulunmuş, ve daha sonra bunlar Portekizlilerle evlenip Brezilya’nın tercih edilen vücut tipini ortaya çıkarmışlar. Afrikalı orijini olmayan Brezilyalı kadınlar onlara benzemek için popo büyütme istemeye başlamışlar. Peki güzel bir popo nasıl olmalı ?

Popo estetiğinde de her yerde olduğu gibi oranlar çok önemli. Dolayısı ile popoyu tek başına değerlendirmiyoruz. Belin inceliği popoyu “sunan” önemli bir kriter. Korsenin tarihçesinin asıl kahramanı bel değil popo. Kalın bir bel varsaliposuction ile hatta gerekiyorsa abdominoplastiyle şekillendirmek gerekiyor.

Arzu edilen kalça şekli A harfine benziyor: ince bir belden aşağı doğru giderek açılan kalçalar.

Liposuction sadece belde değil daha aşağı kısımları şekillendirmek için de kullanılıyor. Belin kalça ile yaptığı açı da önemli: ne kadar darsa o kadar güzel ve kalkık bir popo oluyor. Kemik yapı ile belirlenen bu açıyı değiştirmek iki şekilde mümkün: Silikon popo implantları veya yağ enjeksiyonları.

İlk silikon popo implantı 1965 yılında bir meme protezi ile yapılmış. Sonrasında popoya özel implantlar geliştirildi. Daha sonra ortaya çıkan yağ enjeksiyonu tekniğine göre silikon implantlarla popoyu bir seferde daha fazla büyütmek mümkün. Ancak popo implantlarında memedeki gibi çok fazla çeşit yok ve mevcut olanlarla elde edilen sonuçlar bazen doğal olmayabiliyor. Daha önemlisi silikon implantlarla daha fazla komplikasyon yaşanıyor. Bunlar arasında yara yerinde açılma, su toplama, kapsül kontraktürü, enfeksiyon, asimetri gibi sorunlar var. Yağ enjeksiyonlarında en büyük handikap ise enjekte edilen yağların bir kısmının erimesi. İkinci bir girişim gerekebiliyor. Genelde komplikasyon çıkma oranı oranı silikon implantlarla % 21 iken yağ enjeksiyonlarında % 9 civarında. Dolayısı ile popo büyütme ameliyatlarında da bir evrim olduğu söylenebilir.

Sarkan popolarda ise çare germe ameliyatlarında. Genelde karın bölgesi de sarktığı için 360 lift adı verilen çepeçevre bir germe ameliyatı ile karın, bacak yanları, ve popo aynı anda gerilebiliyor. Hacim de arttırılacaksa yine implantlara ve yağ enjeksiyonuna başvurulabiliyor. Bu ameliyatın en büyük sıkıntısı ise kalan yara izleri. Ancak iz bikini çizgisi içinde kalıyor ve hastalar genellikle iyi bir şekil karşılığında bu bedeli ödemekten kaçınmıyorlar.

Spor yapmanın da popo kaslarını geliştirerek daha iyi bir görünüm kazandırması mümkün ama squatting egzersizleri ile elde edilebilen değişim sınırlı kalıyor ve diğer sorunları etkilemiyor.

Evrimi yakalayamadıysanız çare estetik!

Sağlıklı güzellik, güvenli estetik sizlerle olsun.

Prof.Dr.Ferit Demirkan

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı